J. (Jacques) de Kadt

foto J. (Jacques) de Kadt
Bron: Beeldbank Nationaal Archief

Na de oorlog anticommunistisch georiënteerde buitenland-woordvoerder van de PvdA in de Tweede Kamer en tegenstander van de gewapende strijd in Nederlands-Indië. Onafhankelijk politiek denker en activist en vruchtbaar publicist met onverbloemd taalgebruik. Zoon van een bedrijfsleider bij een margarinefabriek uit Oss. Was in zijn jonge jaren communist, daarna links socialist en voorman van de van de SDAP afgescheiden OSP. In het interbellum redacteur van diverse linkse tijdschriften. Overleefde in Indië het Jappenkamp. Noemde Nieuw Links 'de vijfde colonne van het Russische imperium'.

PvdA
in de periode 1948-1963: lid Tweede Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornaam (roepnaam)

Jacques (Jacques)

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Oss, 30 juli 1897

overlijdensplaats en -datum
Santpoort (gem. Velsen), 16 april 1988

3.

Partij/stroming

partij(en)
  • CPH (Communistische Partij Holland), van 1919 tot 1924 (royement in 1923 ongedaan gemaakt in opdracht van de Komintern)
  • SDAP (Sociaal-Democratische Arbeiderspartij), van 1928 tot 1932 (radikale linkervleugel; geroyeerd)
  • OSP (Onafhankelijke Socialistische Partij), van 28 maart 1932 tot 2 september 1934 (geroyeerd)
  • PvdA (Partij van de Arbeid), van maart 1946 tot 1970
  • DS'70 (Democratisch-Socialisten 1970), vanaf 1970

4.

Hoofdfuncties/beroepen (3/9)

  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 27 juli 1948 tot 5 juni 1963
  • redacteur "De Nieuwe Kern", van oktober 1934 tot 1940 (met Sal Tas)
  • secretaris OSP, van 28 maart 1932 tot 1934 (vanaf 1933 bezoldigd)

gevangenschap/internering
geïnterneerd in Nederlands-Indië, van 1942 tot 1945

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Partijpolitieke functies (0/9)

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

6.

Nevenfuncties (2/8)

  • medewerker "Hollands Maandblad"
  • lid Defensiecommissie, omstreeks 1962

afgeleide functies, presidia etc.
lid vaste commissie voor Nederlands Nieuw-Guinea (Tweede Kamer der Staten-Generaal), van september 1959 tot 1962

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

7.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

8.

Activiteiten

als parlementariër
  • Was buitenland-woordvoerder van de PvdA-Tweede Kamerfractie. Hield zich ook bezig met defensie en Overzeese Gebiedsdelen (Nederlands-Indië en 'de West').

9.

Wetenswaardigheden

algemeen (3/6)
  • Fel anti-communistisch
  • Fel bestrijder van de Nieuw-Guineapolitiek van minister Luns
  • Onttrok zich in december 1948 aan een stemming over een motie-De Groot waarin de tweede politionele actie werd veroordeeld. Zijn fractiegenoten (m.u.v. Emmens) stemden tegen.

uit de privésfeer (3/4)
  • Zijn vader was bedrijfsleider bij margarinefabriek Zwanenberg te Oss
  • Van zijn familie overleefden alleen hijzelf en zijn broer de Japanse interneringskampen
  • Week, met Sal Tas, in juli 1934 uit naar België en Parijs om arrestatie te voorkomen vanwege een oproep tot uitbreiding van het Jordaan-oproer

pseudoniemen, bij-, koos- en schuilnamen
K. Lambrechts (pseudoniem)

U ziet een selectie van wetenswaardigheden. In de uitgebreide versie is een overzicht van wetenswaardigheden opgenomen.

10.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

11.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.