I.P. Delprat

foto I.P. Delprat
bron: Gemeentearchief Den Haag

Genie-officier en conservatief Tweede Kamerlid voor het district 's-Gravenhage uit een Waals-hervormde familie. Leidde in 1861-1862 de parlementaire enquête naar de zeemacht en maakte ook deel uit van de enquêtecommissies Zwolsche Diep en Maas en Zuid-Willemsvaart. Kreeg in Utrecht in 1861 een eredoctoraat. Broer minister F.A.Th. Delprat, die kortstondig minister van Oorlog was.

conservatief
in de periode 1854-1862: lid Tweede Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornamen

Isaäc Paul

2.

Personalia

wijziging in naam en/of titulatuur
  • I.P. Delprat, tot 17 juni 1861
  • Dr. I.P. Delprat, vanaf 17 juni 1861 (nadat aan hem door de Hogeschool te Utrecht een eredoctoraat was verleend)

geboorteplaats en -datum
's-Gravenhage, 25 november 1793

overlijdensplaats en -datum
's-Gravenhage, 14 mei 1880

3.

Partij/stroming

stroming(en)
conservatief

4.

Hoofdfuncties/beroepen (4/13)

  • lid staf der genie, vanaf 19 oktober 1843
  • lid Comité van Defensie te 's-Gravenhage, vanaf 1852
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 11 juli 1854 tot 3 april 1858 (voor het kiesdistrict 's-Gravenhage; bevorderd tot generaal-majoor)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 21 september 1858 tot 15 september 1862 (voor het kiesdistrict 's-Gravenhage)

officiersrangen (2/8)
  • kolonel, van 2 augustus 1852 tot maart 1858
  • generaal-majoor titulair, van 1 april 1858 tot 1858

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Nevenfuncties (2/8)

  • president Weduwen- en wezenkas voor officieren van de landmacht
  • lid curatorium Stedelijk Gymnasium te 's-Gravenhage

afgeleide functies, presidia etc. (2/4)
  • voorzitter parlementaire enquêtecommissie toestand van de zeemacht (Tweede Kamer der Staten-Generaal), van 17 december 1861 tot 31 oktober 1862
  • lid Centrale Afdeling (Tweede Kamer der Staten-Generaal), van april 1862 tot juli 1862

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

6.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

7.

Activiteiten

als parlementariër (2/3)
  • Diende in 1861 met Poortman, Blussé van Oud-Alblas, Dullert en Ter Bruggen Hugenholtz een voorstel in om een parlementaire enquête te houden naar de toestand van de zeemacht
  • Behoorde in 1861 tot de minderheid die tegen een amendement-Ter Bruggen Hugenholtz stemde over het halveren van de begroting voor Onvoorziene Uitgaven

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

8.

Wetenswaardigheden

uit de privésfeer
  • In 1899 werd aan de Delpratsingel in Breda een plaquette met in medaillon zijn borstbeeld geplaatst
  • Zijn vader was predikant bij de Waalse gemeente te 's-Gravenhage, secretaris-generaal van Buitenlandse Zaken (1810-1811) en van Waterstaat (1813) en hofkapelaan (1817)

verkiezingen
  • Versloeg bij de periodieke verkiezingen in 1854 R.F. baron Raders na herstemming
  • Versloeg in 1858 L. Metman (lib.) na herstemming
  • Was in 1862 geen kandidaat meer

9.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

10.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.