F.A.Th. Delprat

foto F.A.Th. Delprat
bron: Collectie-Van Eck (Nationaal Archief)

Artillerie-officier die als derde minister van Oorlog optrad in het kabinet-Thorbecke III. Was dat nog geen half jaar en kon geen belangrijke wetgeving tot stand brengen. Actief als onderzoeker, publicist en spreker. Was na zijn ministerschap onder meer commandant van de Stelling van Amsterdam en raadslid in de hoofdstad.

liberaal
in de periode 1872: minister

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornamen

Félix Albert Théodore

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
's-Gravenhage, 21 mei 1812

overlijdensplaats en -datum
Amsterdam, 7 april 1888

3.

Partij/stroming

stroming(en)
liberaal

4.

Hoofdfuncties/beroepen (3/14)

  • minister van Oorlog, van 5 februari 1872 tot 6 juli 1872
  • bevelhebber eerste militaire afdeling (Noord-Holland, Friesland, Groningen en Drente) te Amsterdam, van 1 september 1875 tot 1 mei 1876
  • lid gemeenteraad van Amsterdam, van 26 oktober 1876 tot 7 april 1888

officiersrangen (2/7)
  • kolonel der artillerie, van 15 oktober 1868 tot 1 mei 1871
  • generaal-majoor der artillerie, vanaf 1 mei 1871

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Nevenfuncties (2/6)

  • lid bestuur Maatschappij voor den werkenden stand
  • voorzitter Vereniging voor Krijgswetenschap, vanaf 1865 (medeoprichter)

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

6.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

7.

Wetenswaardigheden

algemeen
  • Werd in 1868 tijdens de formatie van het kabinet-Van Bosse/Fock genoemd als minister van Oorlog, maar de koning gaf de voorkeur aan Van Mulken

uit de privésfeer (3/7)
  • In 1856 door regering naar Koblenz gezonden om grote manoevres van het Pruisische leger bij te wonen, ten gevolge waarvan hij het zundnagelgeweer zeer aanprees in de militaire spectator
  • Hield veel populaire voordrachten onder over het afschaffen van de verplichte kerkgang der militairen, afschaffing van de gedwongen geldsom-storting door officieren bij aangaan huwelijk en over intrekking van enige bepalingen betreffende raden van onderzoek
  • Zijn vader was Waals-Hervormd predikant

verkiezingen
  • Was in 1866 bij de algemene verkiezingen Tweede Kamerkandidaat in het district 's-Gravenhage, maar werd niet gekozen

U ziet een selectie van wetenswaardigheden. In de uitgebreide versie is een overzicht van wetenswaardigheden opgenomen.

8.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

9.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.