Mr. J.J. (Coos) Cremers

foto Mr. J.J. (Coos) Cremers
bron: Fotoarchief Eerste Kamer

Groningse advocaat en notaris uit een katholieke notabelenfamilie, die lange tijd een vooraanstaand liberaal Eerste Kamerlid was. Nam in 1868 met vier anderen het initiatief om de Eerste Kamer een adres op te laten stellen aan de koning om hem te verzoeken een nieuw kabinet te formeren. Na de breuk tussen liberalen en katholieken en omdat hij tegen afschaffing van de doodstraf had gestemd, verloor hij in 1877 zijn Kamerzetel. Hij werd echter wel direct tot Statenlid gekozen. In 1879 keerde hij terug naar de Senaat. Broer van de liberale politicus E.J.J.B. Cremers, die zeventien jaar jonger was dan hij.

liberaal
in de periode 1850-1882: lid Eerste Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornamen (roepnaam)

Jacobus Johannes (Coos)

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Groningen, 15 december 1806

overlijdensplaats en -datum
Groningen, 5 maart 1882

3.

Partij/stroming

stroming(en)
gematigd liberaal

4.

Hoofdfuncties/beroepen (4/7)

  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 16 december 1850 tot 17 september 1877 (voor de provincie Groningen)
  • lid gemeenteraad van Groningen, van september 1865 tot 5 maart 1882
  • lid Provinciale Staten van Groningen, van 4 juli 1877 tot september 1879 (voor het kiesdistrict Groningen)
  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 16 september 1879 tot 5 maart 1882 (voor de provincie Groningen)

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Nevenfuncties

rentmeester Genootschap "Pro excelendo jure patrio" te Groningen, omstreeks 1862

afgeleide functies, presidia etc. (2/6)
  • lid Centrale Afdeling (Eerste Kamer der Staten-Generaal), van september 1876 tot maart 1877
  • lid Centrale Afdeling (Eerste Kamer der Staten-Generaal), van januari 1882 tot maart 1882

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

6.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

7.

Activiteiten

als parlementariër (2/11)
  • Behoorde in 1870 als één van de weinige liberalen tot de meerderheid die bewerkstelligde dat de begroting van Nederlands-Indië werd verworpen, wat leidde tot het aftreden van minister De Waal
  • Stemde in 1870 tegen het voorstel tot afschaffing van de doodstraf

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

8.

Wetenswaardigheden

algemeen
  • Niet herkozen als Eerste Kamerlid in 1877 als reactie op het niet herkiezen van katholieke liberalen bij de Tweede Kamerverkiezingen in enkele Brabantse districten

uit de privésfeer
  • Na het overlijden van zijn zoon achtte hij het niet meer nodig hard te werken om geld te verdienen
  • Zijn vader was notaris, president-burgemeester van Groningen en lid van Provinciale Staten van Groningen

9.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

10.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.