Mr. P.M. (Pius) Arts

foto Mr. P.M. (Pius) Arts

Tilburgse advocaat; zoon van het Tweede Kamerlid A.H.A. Arts en voorman van de Rooms-Katholieke Volkspartij. Was in twee perioden in het interbellum als eenling Kamerlid voor deze van de RKSP afgescheiden partij; een partij die een sociale en pacifistische koers voorstond. Bekende politicus in Tilburg onder andere door vele functies in het verenigingsleven. Was onder meer voorzitter van Willem II en bestuurder van de voetbalbond. Zowel voor als na de oorlog gemeenteraadslid. Werd door de RKSP als bête noire gezien. In de Kamer niet zo opvallend.

RKVP
in de periode 1925-1937: lid Tweede Kamer, fractievoorzitter TK

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornamen (roepnaam)

Pius Maria (Pius)

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Roermond, 29 september 1881

overlijdensplaats en -datum
Tilburg, 20 december 1955

3.

Partij/stroming

partij(en)
  • Lijst-Arts, 1922
  • RKVP (Rooms-Katholieke Volkspartij), van december 1922 tot 23 september 1933
  • KDP (Katholiek-Democratische Partij), van 23 september 1933 tot 1939
  • RKSP (Roomsch-Katholieke Staatspartij), van 1939 tot december 1945
  • Vrije Lijst-Arts, 1946 (gemeentelijke lijst in Tilburg)
  • KVP (Katholieke Volkspartij), vanaf 1949

4.

Hoofdfuncties/beroepen (6/8)

  • lid Provinciale Staten van Noord-Brabant, van 1 juli 1919 tot 4 juli 1939
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 15 september 1925 tot 17 september 1929
  • fractievoorzitter (eenmansfractie) RKVP, Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 15 september 1925 tot 17 september 1929
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 9 mei 1933 tot 8 juni 1937
  • fractievoorzitter (eenmansfractie) RKVP, Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 9 mei 1933 tot 8 juni 1937
  • lid gemeenteraad van Tilburg, van 3 september 1946 tot september 1951 (1946-1949 voor de Vrije Lijst-Arts, daarna KVP)

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Partijpolitieke functies (0/3)

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

6.

Nevenfuncties (2/13)

  • lid hoofdstembureau, kieskring Tilburg, vanaf 1918
  • lid College van Advies voor Lichamelijke Opvoeding, omstreeks 1920

comités van aanbeveling, erefuncties etc.
beschermheer Tilburgse voetbalvereniging "N.O.A.D. (Nooit Ophouden, Altijd Doorgaan)"

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

7.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

8.

Activiteiten

als parlementariër
  • Sprak in de Tweede Kamer onder meer over arbeidsaangelegenheden, volksgezondheid, militaire zaken, Kolonien en waterstaat

9.

Wetenswaardigheden

uit de privésfeer
  • Medeoprichter Bossche voetbalvereniging "Wilhelmina"
  • Medeoprichter van het Tilburgse Sportpark en van de R.K. Openbare Leeszaal te Tilburg

verkiezingen
  • Stond bij de Tweede Kamerverkiezingen in 1922 als tweede op een kandidatenlijst, die werd aangevoerd door zijn vader

10.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

11.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.