A.H.A. (Antoine) Arts

foto A.H.A. (Antoine) Arts
bron: Gemeentearchief Tilburg

Sociaal voelend katholiek Tweede Kamerlid uit Tilburg uit de eerste decennia van de twintigste eeuw. Vocht als luitenant der Zouaven (pauselijke vrijwilligers) in 1870 mee in de kerkelijke staat mee tegen de Garibaldisten. Dat had sterke invloed op zijn verdere loopbaan. Werd journalist en hoofdredacteur van de Nieuwe Tilburgse Courant. Werd gekozen als onafhankelijk lid, maar sloot zich aan bij de Katholieke Kamerclub. In Tilburg een gewaardeerd Kamerlid, maar hij verloor na de invoering van de evenredige vertegenwoordiging zijn zetel omdat zijn partij hem te oud vond. Kwam bij de verkiezingen van 1922 met een eigen lijst, waarop verder alleen zijn zoon Pius stond. Die zoon werd in 1925 Tweede Kamerlid.

Rooms-Katholieken, Algemeene Bond (RKSP)
in de periode 1901-1922: lid Tweede Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornamen (roepnaam)

Antonius Henricus Arnoldus (Antoine)

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Arnhem, 20 april 1845

overlijdensplaats en -datum
Tilburg, 31 maart 1926

3.

Partij/stroming

partij(en)
  • RKSP (Roomsch-Katholieke Staatspartij), tot juli 1922
  • Lijst-Arts, juli 1922 (Tweede Kamerverkiezingen)
  • RKVP (Rooms-Katholieke Volkspartij), vanaf december 1922

4.

Hoofdfuncties/beroepen (3/9)

  • lid gemeenteraad van Tilburg, van 15 februari 1897 tot 7 september 1897
  • lid gemeenteraad van Tilburg, van 3 september 1901 tot 7 oktober 1913 (gekozen in het district Tilburg-Heuvel)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 18 december 1901 tot 24 juli 1922 (in 1901-1918 voor het kiesdistrict Tilburg)

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Partijpolitieke functies (0/1)

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

6.

Nevenfuncties (2/3)

  • secretaris Sint Bonifaciusbond, de Nederlandsche Zouavenbond, vanaf 12 augustus 1876
  • lid Raad van Toezicht Algemeene Nederlandsche Zouaven-Bond, vanaf 1894

afgeleide functies, presidia etc. (2/3)
  • lid Centrale Afdeling (Tweede Kamer der Staten-Generaal), van april 1920 tot september 1920
  • lid Centrale Afdeling (Tweede Kamer der Staten-Generaal), van april 1921 tot februari 1922

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

7.

Activiteiten

als parlementariër
  • Sprak in de Tweede Kamer onder meer over waterstaat, justitie, militaire zaken, arbeid en financiën

opvallend stemgedrag (0/7)

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

8.

Wetenswaardigheden

algemeen
  • Kwam in 1922 niet meer op de verkiezingslijst van de RKSP, zgn. omdat hij te oud zou zijn. In werkelijkheid was hij eruit gewerkt door het bestuur.
  • Was in 1922 lijsttrekker bij de Tweede Kamerverkiezingen. Op de lijst stond naast zijn eigen naam alleen die van zijn zoon.

uit de privésfeer (3/6)
  • Liet zich op 2 januari 1897 (opnieuw) tot Nederlander naturaliseren
  • Na zijn hernaturalisatie werd hij alsnog tot raadslid gekozen
  • Zijn vader was fabrikant, gemeenteambtenaar te Arnhem (1843-1845) en agent van kazernering (na 1845)

verkiezingen (3/7)
  • Versloeg in 1909 H. Spiekman (sdap)
  • Versloeg in 1913 J. van Rijzewijk (r.k.)
  • Werd in 1917 bij enkelvoudige kandidaatstelling gekozen

U ziet een selectie van wetenswaardigheden. In de uitgebreide versie is een overzicht van wetenswaardigheden opgenomen.

9.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

10.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.