P. (Mpanzu) Bamenga

foto P. (Mpanzu) Bamenga
Naar de grotere foto (verschijnt in een nieuw venster)
bron: website D66 - Martijn Beekman

Mpanzu Bamenga (1985) is sinds 6 december 2023 lid van de Tweede Kamerfractie van D66. Hij kwam in 1994 als vluchteling uit Zaïre naar Nederland. Voor zijn Kamerlidmaatschap was Bamenga coördinator en teammanager bij Regiegroep Ongedocumenteerden Amsterdam. Verder was hij raadslid in Eindhoven. De heer Bamenga houdt zich als Kamerlid bezig met infrastructuur en waterstaat, buitenlandse handel en ontwikkelingssamenwerking en discriminatiebestrijding en integratie.

D66
in de periode 2023-heden: lid Tweede Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Kinshasa (Zaïre), 12 juli 1985

2.

Partij/stroming

partij(en)
D66 (Democraten 66)

3.

Hoofdfuncties/beroepen

  • sociaal-juridisch medewerker en extern coördinator 'vluchtelingen in de knel' te Eindhoven, van april 2011 tot oktober 2014
  • lid gemeenteraad van Eindhoven, van 27 maart 2014 tot 29 maart 2018
  • coördinator Wereldhuis Den Haag, van augustus 2014 tot juni 2018
  • beleidsmedewerker diversiteit en inclusiviteit, Universiteit Leiden, van augustus 2017 tot september 2019
  • lid gemeenteraad van Eindhoven, van 3 juli 2018 tot november 2018 (als plaatsvervanger)
  • voorzitter en coördinator ROGA (Regiegroep Ongedocumenteerden Amsterdam), vanaf 1 september 2019
  • lid gemeenteraad van Eindhoven, van 28 april 2021 tot 30 maart 2022
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, vanaf 6 december 2023

4.

Partijpolitieke functies

vorige
  • lid D66 programmacommissie, gemeente Eindhoven, van april 2012 tot november 2013
  • voorzitter D66 landelijke thema-afdeling 'Samenleven, Migratie en Asiel", van februari 2013 tot maart 2017
  • commissielid, gemeenteraad van Eindhoven, van 2018 tot 2020

5.

Nevenfuncties

huidige
  • lid algemeen bestuur Stichting Pim de Kuijer Lezing, vanaf 1 november 2014
  • lid Raad van Toezicht Philharmonie Zuid-Nederland, vanaf 1 februari 2021
  • voorzitter Raad van Toezicht Popcentrum POPEI te Eindhoven, vanaf 1 april 2023
  • lid Maatschappelijke Inspiratieraad, NCDR (Nationaal Coördinator tegen Discriminatie en Racisme), vanaf januari 2023
  • lid bestuur Stichting Mandelahuisje

vorige
  • lid en voorzitter Centrale Medezeggenschapsraad, Fontys Hogescholen, van september 2007 tot mei 2011
  • lid Medezeggenschapsraad Juridische Hogeschool Avans-Fontys, van december 2007 tot februari 2011
  • lid Regionale Mediaraad, Omroep Brabant, van januari 2011 tot maart 2020
  • lid Rekenkamercommissie, gemeente Eindhoven, van juli 2014 tot juli 2016
  • coôrdinator Incleaders, vanaf november 2015 (medeoprichter)
  • lid Citizenslab te Berlijn, van juni 2016 tot juli 2018
  • lid bestuur (communicatie), Kompass, van september 2016 tot oktober 2018
  • lid Raad van Toezicht VluchtelingenWerk Zuid-Nederland, van september 2018 tot januari 2022
  • lid raad van bestuur Young Leaders, van september 2020 tot augustus 2023
  • lid Raad van Toezicht New Dutch Connections, van november 2018 tot januari 2021
  • lid algemeen bestuur Systemic Justice, van september 2022 tot december 2023
  • lid Externe Evaluatiecommissie, Adviesraad Migratie 2018-2022, van januari 2023 tot 1 januari 2024
  • voorzitter Raad van Toezicht New Dutch Connections, vanaf januari 2021
  • lid Maatschappelijke Adviesraad, IND (Immigratie- en Naturalisatiedienst), van juni 2023 tot december 2023
  • voorzitter bestuur Bureau Burgerberaad te Amsterdam, van september 2023 tot december 2023

6.

Opleiding

voortgezet onderwijs
  • m.a.v.o., Christiaan Huygens College te Eindhoven, van 1997 tot 2001
  • administratief-juridische opleiding MBO, Summa College, van 2001 tot 2005

hoger beroepsonderwijs
  • rechten (B), Juridische Hogeschool Avans-Fontys te Tilburg, van 2005 tot 2011
  • lerarenopleiding maatschappijleer, Hogeschool Fontys, van 2010 tot 2011

academische studie
  • europees vreemdelingen- en asielrecht, Vrije Universiteit te Brussel, van september 2011 tot maart 2014 (Odysseus Netwerk)
  • Nederlands recht, Radboud Universiteit Nijmegen, van september 2012 tot december 2013

stages e.d.
  • stage Dynamo Loket Welzijn, van september 2002 tot juli 2003
  • stage CDA, van augustus 2008 tot februari 2009
  • stage UNHCR, van september 2010 tot januari 2011

7.

Activiteiten

als parlementariër
  • Nam in 2023 de (mede)verdediging van Alexander Hammelburg over van een in 2021 door CU, SP, PvdA en GroenLinks ingediend initiatiefwetsvoorstel over verantwoord en duurzaam internationaal ondernemen (35.761)

8.

Wetenswaardigheden

uit de privésfeer
  • Vluchtte in 1994 met zijn moeder en broer uit Congo
  • Actief in het Transatlantic Inclusion Leaders Network, een netwerk- en talentstimuleringsprogramma voor high potentials die zich inzetten voor een inclusieve samenleving, coördinator en medeoprichter van de Nederlandse afdeling Incleaders
  • Medeoprichter van Citizenslab, een Europees netwerk ter bevordering van democratie, mensenrechten, participatie, de rechten van onder anderen vluchtelingen en bestrijding van de opkomst van populisme.

verenigingen, sociëteiten, genootschappen etc.
lid basketbalteam PSV (Philips Sport Vereniging)


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.