Z. (Zihni) Özdil M.A

foto Z. (Zihni) Özdil M.A
Naar de grotere foto (verschijnt in een nieuw venster)
bron: Tweede Kamer

Publicist en docent, die ruim twee jaar Tweede Kamerlid voor GroenLinks was. Onafhankelijk denker die 'zonder last' wilde opereren. Was onder meer organisator van debatten, columnist van NRC en programmamanager van het Turkije Instituut en verder docent geschiedenis aan de universiteiten van Rotterdam en Amsterdam. Als Tweede Kamerlid hield hij zich bezig met arbeidsmarkt en werkgelegenheid, pensioenen, beroepsonderwijs en hoger onderwijs. Keerde zich in de media tegen het sociaal leenstelsel, waarmee GroenLinks eerder had ingestemd, en kreeg met verstoorde verhoudingen in de fractie te maken. Vertrok daarom als Kamerlid.

GroenLinks
in de periode 2017-2019: lid Tweede Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Personalia

voornamen (roepnaam)
Zihni (Zihni)

geboorteplaats en -datum
Kozakli (Turkije), 8 september 1981, opmerking: in de landstreek Capadocie

2.

Partij/stroming

partij(en)
GroenLinks, tot december 2020

3.

Hoofdfuncties/beroepen (5/8)

  • organisator debatten De Unie/Confetti, van september 2008 tot januari 2013
  • programmamanager Turkije Instituut, van september 2008 tot november 2010
  • docent global history, Erasmus Universiteit Rotterdam, van november 2010 tot maart 2017
  • docent Amsterdam University College, van september 2016 tot januari 2017
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 23 maart 2017 tot 5 juni 2019

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

4.

Nevenfuncties

huidige (2/5)
  • lid bestuur Brainwash, vanaf september 2020
  • columnist en podcastmaker EW (Elsevier), vanaf september 2021

vorige (2/6)
  • lid bestuur Zelfstandigen, NvJ (Nederlandse Vereniging voor de Journalistiek), van februari 2016 tot januari 2017
  • columnist "NRC Handelsblad", van september 2019 tot 2020

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.


afgeleide functies, presidia etc.
lid Interparlementaire Commissie inzake de Nederlandse Taalunie, van 16 juni 2017 tot juni 2019

5.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

6.

Activiteiten

als parlementariër
  • Diende in 2017 samen met Gijs van Dijk (PvdA) en Bart van Kent (SP) een initiatiefwetsvoorstel in over gelijke arbeidsvoorwaarden voor werknemers die in het kader van payrolling ter beschikking zijn gesteld. De verdediging werd in juni 2018 overgenomen door Paul Smeulders. (34.837)
  • svoorwaarden voor werknemers die in het kader van payrolling ter beschikking zijn gesteld (34.837)
  • Bracht in 2017 samen met Bart van Kent (SP) en Gijs van Dijk (PvdA) de initiatiefnota 'Vast werk loont' uit. (34.855)

7.

Wetenswaardigheden

algemeen
  • Keerde zich op 11 mei 2019 in een interview met Trouw tegen het eerder door GroenLinks ondersteunde sociaal leenstelsel. Volgens hem waren er te veel negatieve gevolgen, mede omdat eerder beloften niet waren nagekomen. Hij kondigde een alternatief aan. Zijn partij schaarde zich achter hem, maar nam wel zijn handelwijze kwalijk. Op 28 mei kwam het tot een vertrouwensbreuk. De fractie had kritiek op zijn functioneren, verweet hem afspraken te hebben geschonden en nam hem kwalijk een poging te hebben ondernomen om heimelijk een gesprek met collega's op te nemen. Hijzelf noemde de breuk 'karaktermoord'

uit de privésfeer
  • Hij kwam op tweejarige leeftijd naar Nederland
  • Zijn vader was fabrieksarbeider

8.

Publicaties van/over

literatuur/documentatie
  • Jelle Brandsma, "Een cynicus die optimist werd", Trouw, 20 mei 2017
  • Ariejan Korteweg, "Groenlinks voelde vaak als keurslijf", afscheidsinterview als Tweede Kamerlid, de Volkskrant, 31 mei 2019
 

9.

Uitgebreide versie

Speciaal voor de verkiezingen voor de Tweede Kamer zijn de biografieën van alle kansrijke (volgens de peilingen) kandidaten in uitgebreide vorm raadpleegbaar op parlement.com.

Voor de overige ruim 5000 biografieën geldt het volgende:

In het digitale biografisch archief van de Stichting PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, parlementaire activiteiten, opleiding en wetenswaardigheden. Voorlopig is het beschikbaar stellen van uitgebreide biografieën, en/of daarop gebaseerde statistische gegevens, opgeschort. Wilt u een uitgebreide biografie inzien? Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.