Ir. M.B. (Marijke) Vos

foto Ir. M.B. (Marijke) Vos
© Hans Kouwenhoven

Marijke Vos (1957) was van 7 juni 2011 tot 26 september 2018 Eerste Kamerlid voor GroenLinks. Sinds 1 oktober 2018 is zij staatsraad in de Afdeling advisering. Zij werkte eerder onder meer als educatief medewerker bij Milieudefensie en als docent milieukunde en was in 1990-1994 voorzitter van GroenLinks. In de Tweede Kamer, waarin zij in 1994 zitting kreeg, hield zij zich onder meer bezig met milieu, asielbeleid, landbouw en natuurbehoud. Trad ook enige tijd op als waarnemend fractievoorzitter. Mevrouw Vos was voorts voorzitter van de parlementaire enquêtecommissie bouwnijverheid. Van april 2006 tot mei 2010 was zij wethouder van Amsterdam. In de Eerste Kamer was zij woordvoerster infrastructuur, milieu, economische zaken en financiën.

GroenLinks
in de periode 1994-heden: lid Tweede Kamer, fractievoorzitter TK, lid Eerste Kamer, partijvoorzitter, staatsraad in buitengewone dienst

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornamen (roepnaam)

Maria Bernardina (Marijke)

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Leidschendam, 4 mei 1957

3.

Partij/stroming

partij(en)
GroenLinks, vanaf 20 juni 1989 (1989-1991 lid Vereniging Groen Links)

4.

Hoofdfuncties/beroepen (5/9)

  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 17 mei 1994 tot 23 mei 2006
  • waarnemend fractievoorzitter, GroenLinks Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 30 september 2003 tot 19 januari 2004
  • wethouder (van zorg, milieu, personeel & organisatie, openbare ruimte en groen) van Amsterdam, van 26 april 2006 tot 18 mei 2010
  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 7 juni 2011 tot 26 september 2018
  • voorzitter Sociaal Werk Nederland, vanaf 20 juni 2011 (voorheen: MOgroep Welzijn en Maatschappelijke Dienstverlening, brancheorganisatie voor ondernemingen in maatschappelijke ondersteuning, welzijn en maatschappelijke dienstverlening)

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Partijpolitieke functies

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

6.

Nevenfuncties

huidige (2/11)
  • lid regiegroep Verbond van Den Bosch, vanaf mei 2012
  • voorzitter Deltaplan Dementie, vanaf 1 september 2015

vorige (2/15)
  • lid Maatschappelijke Adviesraad Beta faculteit, Universiteit Utrecht, van december 2012 tot 2016
  • informateur collegevorming gemeente Delft, vanaf maart 2018

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.


afgeleide functies, presidia etc. (2/6)
  • lid tijdelijke commissie Onderzoek TBS (Tweede Kamer der Staten-Generaal), van 13 oktober 2005 tot 12 september 2006
  • lid parlementaire commissie Onderzoek privatisering/verzelfstandiging overheidsdiensten (Eerste Kamer der Staten-Generaal), van 4 oktober 2011 tot 20 november 2012

comités van aanbeveling, erefuncties etc.
ambassadeur voor GDO (Gemeenten voor Duurzame Ontwikkeling), van september 2010 tot 2016

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

7.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

8.

Activiteiten

als parlementariër (2/10)
  • Diende in 2002 een initiatiefwetsvoorstel in over de sluiting van de kerncentrale Borssele (verbod kernenergie voor elektriciteitsproductie) (28.761)
  • Diende in 2003 samen met Hannie Stuurman (PvdA) een initiatiefwetsvoorstel in om de Wet stimulering arbeidsdeelname minderheden (Wet SAMEN) pas per 1 januari 2010 i.p.v. per 1 januari 2004 te laten vervallen (29.275)

opvallend stemgedrag (0/1)

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

9.

Wetenswaardigheden

algemeen
  • Was actief in de studentenbeweging, (vrouwen)vredesbeweging en anti-kernenergiebeweging

uit de privésfeer
  • Woonde tot 2004 in een leefgemeenschap
  • Is sinds 2004 mede-eigenaar van een wijngaard in Zuid-Frankrijk, waar op ecologische wijze wijn, zonnebloemen en graan worden verbouwd.
  • Haar vader was raadsheer in het Gerechtshof te 's-Hertogenbosch; haar moeder was lerares scheikunde

verkiezingen
  • Was in 1998 en 2003 bij de Tweede Kamerverkiezingen nummer 2 op de GroenLinks-kandidatenlijst. In 2002 was zij nummer 3 op de lijst.

niet-aanvaarde politieke functies
  • lid gemeenteraad van Amsterdam, maart 2006 (lijstduwer, gekozen met voorkeurstemmen)

10.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

11.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.