H.A. (Bertus) Leerkes

foto H.A. (Bertus) Leerkes
bron: Fotobureau Dijkstra

Sympathieke behartiger van de belangen van ouderen in de Tweede Kamer. Vertegenwoordigde daar als zeventig-plusser vier jaar de Unie 55+, een in 1992 opgerichte ouderenpartij. Was in zijn werkzame leven onder meer verpleegkundige en hoofd van de ambulancedienst in Enschede. Had als Kamerlid en eenmansfractie meer aanzien dan de vaak ruziemakende fractie(s) van het AOV. Kon soms humoristisch uit de hoek komen.

Unie 55+
in de periode 1994-1998: lid Tweede Kamer, fractievoorzitter TK, politiek leider

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornamen (roepnaam)

Heribertus Antonius (Bertus)

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Vaassen (gem. Epe), 22 augustus 1922

overlijdensplaats en -datum
Enschede, 10 augustus 2000

3.

Partij/stroming

partij(en)
  • Politieke Partij voor Ouderen, 1989
  • Unie 55+, vanaf 1994

partij waarop werd gestemd
  • KVP (Katholieke Volkspartij)
  • CDA (Christen-Democratisch Appèl)

4.

Hoofdfuncties/beroepen (4/7)

  • hoofd Gemeentelijke ambulancedienst te Enschede, van 1952 tot 1 september 1982
  • chef regionale alarmcentrale CPA, van 1952 tot 1 september 1982
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 17 mei 1994 tot 19 mei 1998
  • fractievoorzitter (eenmansfractie) Unie 55+, Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 17 mei 1994 tot 19 mei 1998

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Partijpolitieke functies (0/3)

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

6.

Nevenfuncties

  • lid adviesraad ABVA-KABO inzake wettelijke regeling ambulancevervoer (voor Kamerlidmaatschap)
  • voorzitter Stichting Elementaire reanimatie Enschede (voor Kamerlidmaatschap)

afgeleide functies, presidia etc.
plaatsvervangend lid Presidium (Tweede Kamer der Staten-Generaal), van 8 oktober 1996 tot 19 mei 1998

comités van aanbeveling, erefuncties etc.
erelid VCHV (Vereniging Chefs en Hoofd Verpleegkunde Ambulancevervoer)

7.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

8.

Wetenswaardigheden

algemeen
  • Woonde de eerste tijd nadat hij Tweede Kamerlid was geworden in een caravan op een camping in Rijnsburg
  • Maakte zich sterk voor verbetering van de inkomenspositie van ouderen en voor betaalbare gezondheidszorg

anekdotes en citaten
  • Naar aanleiding van de troonrede en miljoenennota in 1994 zei hij dat hij nog nooit anders gehoord had dan dat de economische toestand zorgelijk was. Hij had, zo zei hij, nog nooit gehoord: "Beste mensen, neem het er maar eens goed van. We gaan goede tijden tegemoet."

9.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

10.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.