Th.J.M. (Theo) Hendriks

foto Th.J.M. (Theo) Hendriks
Bron: Fotobureau Dijkstra

Voormalige stedenbouwkundige die vier jaar een opvallend Tweede Kamerlid was. Werd gekozen voor het AOV, maar kwam vanwege zijn solistische optreden al direct in conflict met fractieleider Jet Nijpels. Werd vijf maanden na zijn verkiezing uit de AOV-fractie gezet. Als eenling viel hij op door zijn nogal onconventionele en controversiële optreden. Hield zich vaak niet aan de parlementaire gewoonten en was daardoor soms lastig voor de Kamervoorzitter.

AOV, fractie-Hendriks (ex-AOV)
in de periode 1994-1998: lid Tweede Kamer, fractievoorzitter TK

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornamen (roepnaam)

Theodorus Josephus Maria (Theo)

2.

Personalia

opmerkingen over de naam en/of titel
Voerde de titel 'stedarch.' achter zijn naam

geboorteplaats en -datum
Zutphen, 18 juli 1928

overlijdensplaats en -datum
Goirle, 1 juli 2015

3.

Partij/stroming

partij(en)
  • KVP (Katholieke Volkspartij)
  • AOV (Algemeen Ouderen Verbond), tot 12 oktober 1994 (uit de partij gezet)

lid tussentijds gevormde fractie(s)
fractie-Hendriks, van 12 oktober 1994 tot 19 mei 1998

4.

Hoofdfuncties/beroepen (4/6)

  • fractievoorzitter (eenmansfractie) groep-Hendriks, Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 12 oktober 1994 tot 19 mei 1998
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 17 mei 1994 tot 19 mei 1998
  • lid Provinciale Staten van Noord-Brabant, van 1973 tot 5 juni 1974 (Christendemocratische fractie)
  • stedebouwkundig hoofdingenieur, gemeente Tilburg, van 1971 tot 1993

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Partijpolitieke functies (0/2)

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

6.

Nevenfuncties (2/8)

  • voorzitter "Karel V Stichting", omstreeks juli 1997
  • voorzitter Stichting "Archipolis", omstreeks 1990

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

7.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

8.

Wetenswaardigheden

algemeen
  • Werd op 10 oktober 1994 uit de fractie gezet, vanwege solistisch optreden en trad daarna op als eenmansfractie. Aan zijn vertrek ging een knallende ruzie met mevrouw Nijpels vooraf, die later verklaarde dat Hendriks zelfs fysiek geweld had gebruikt.
  • Door zijn optreden één van de opvallendste (of liever merkwaardigste) Tweede Kamerleden uit de periode 1994-1998. Viel op door op onverwachte momenten hoofdelijke stemming te vragen en door het vragen van debatten over zaken die al in een commissie of plenair werden behandeld. Hij kwam bijvoorbeeld in december 1994 in aanvaring met voorzitter Deetman toen hij bij voortduring orderegels en afspraken negeerde.

uit de privésfeer
Zijn zoon Oscar was in 1994 bij de Europese verkiezingen lijsttrekker van "God met ons"

9.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

10.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.