Drs. F. (Femke) Halsema

foto Drs. F. (Femke) Halsema
Bron: Harald Pereira (website GroenLinks)

Femke Halsema (1966) is sinds 12 juli 2018 burgemeester van Amsterdam. Werd in 1998, een jaar na haar breuk met de PvdA, Tweede Kamerlid voor GroenLinks en in 2002 daarvan als opvolger van Paul Rosenmöller de politiek leider. Stuurde aan op een vrijzinnig-linkse koers, maar wist in 2010 geen kabinetsdeelname te bewerkstellingen voor haar partij. Verliet in januari 2011 de politiek. Zij begon haar loopbaan na haar studie criminologie in Utrecht als universitair onderzoeker en was daarna stafmedewerker van de Wiardi Beckman Stichting. Na haar vertrek uit de Haagse politiek was zij in Tilburg bijzonder hoogleraar politiek in de 21e eeuw, publiciste en documentairemaker.

GroenLinks
in de periode 1998-heden: lid Tweede Kamer, fractievoorzitter TK, burgemeester van Amsterdam

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornaam (roepnaam)

Femke (Femke)

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Haarlem, 25 april 1966

3.

Partij/stroming

partij(en)
  • PvdA (Partij van de Arbeid) (tot najaar 1997)
  • GroenLinks, vanaf 1997

4.

Hoofdfuncties/beroepen (4/11)

  • burgemeester van Amsterdam, vanaf 12 juli 2018
  • publiciste en documentairemaker
  • fractievoorzitter GroenLinks, Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 26 november 2002 tot 16 december 2010
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 19 mei 1998 tot 12 januari 2011

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Partijpolitieke functies

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

6.

Nevenfuncties

vorige (2/30)
  • voorzitter visitatiecommissie Rechtspraak, van 2018 tot juli 2018
  • voorzitter Raad van Toezicht Aids Fonds, vanaf 1 februari 2016

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

7.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

8.

Activiteiten

als parlementariër (2/13)
  • Diende in 2010 een voorstel in tot opneming in de Grondwet van de constitutionele toetsing (tweede lezing Grondwetsherziening) (32.334)
  • Diende in 2010 samen met haar collega-fractievoorzitters Kant (SP), Wilders (PVV), Pechtold (D66) en Thieme (PvdD) een motie van wantrouwen in tegen premier Balkenende vanwege het onjuist en onvolledig informeren van de Kamer over onderbouwing van de beslissing om de inval in Irak (in 2003) politiek te steunen. De motie werd verworpen, waarbij de fracties van de indieners vóór stemden.

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

9.

Wetenswaardigheden

algemeen (3/5)
  • Bezocht in augustus 2007 en in september 2008 (toen op uitnodiging van het programma 'Pauw & Witteman' en defensie) de Nederlandse troepen in Uruzgan
  • Bezocht in maart 2007 met haar fractiegenote Mariko Peters de Palestijnse gebieden om zich op de hoogte te stellen van de humanitaire situatie aldaar
  • Op haar voorstel vond in januari 2006 een conferentie plaats over de scheiding der machten (Trias Politica). Zij leidde de werkgroep die de conferentie organiseerde.

uit de privésfeer
  • Haar moeder, O.B.M. Fles, was wethouder van Enschede en is lid van het College van Toezicht Sociale Verzekeringen
  • Haar vader was sportleraar en ambtenaar sportzaken bij de gemeente Enschede

U ziet een selectie van wetenswaardigheden. In de uitgebreide versie is een overzicht van wetenswaardigheden opgenomen.

10.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

11.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.