W. (Ineke) van Gent

foto W. (Ineke) van Gent

Groningse vakbondsvrouw die veertien jaar een spreek- en strijdvaardig lid van de GroenLinks-Tweede Kamerfractie was. Kwam uit de kring van de PSP en is overtuigd republikein. In de FNV was zij regiohoofd van de regio Noord (Friesland, Groningen en Drenthe) en daarnaast negen jaar gemeenteraadslid in Groningen. In de Tweede Kamer hield zij zich onder meer bezig met arbeid en zorg, emancipatie, verkeer, binnenlands bestuur en koninkrijksrelaties. Verder was zij vicefractievoorzitter, lid van het Kamerpresidium en voorzitter van vaste commissie voor Sociale Zaken en Werkgelegenheid. Was in 2013-2017 regiodirecteur Noord bij de Nederlandse Spoorwegen en is nu burgemeester van Schiermonnikoog.

GroenLinks
in de periode 1998-2012: lid Tweede Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornaam (roepnaam)

Wilhelmina (Ineke)

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Arnhem, 21 juni 1957

3.

Partij/stroming

partij(en)
  • PSP (Pacifistisch Socialistische Partij), tot 27 januari 1991
  • GroenLinks

4.

Hoofdfuncties/beroepen (3/12)

  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 19 mei 1998 tot 20 september 2012
  • directeur regio Noordoost, Nederlandse Spoorwegen, van 15 februari 2013 tot september 2017
  • burgemeester van Schiermonnikoog, vanaf 26 september 2017

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Partijpolitieke functies

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

6.

Nevenfuncties

vorige (2/4)
  • voorzitter Raad van Toezicht onderzoeks- en adviesbureau CMO Stamm (in de provincies Groningen en Drenthe)
  • informateur collegeonderhandelingen gemeente Groningen, van 29 november 2018 tot 11 december 2018 (na herindelingsverkiezingen)

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.


afgeleide functies, presidia etc. (2/5)
  • voorzitter vaste commissie voor Sociale Zaken en Werkgelegenheid (Tweede Kamer der Staten-Generaal), van 17 november 2010 tot 20 september 2012
  • lid Tijdelijke Commissie Huizenprijzen (Tweede Kamer der Staten-Generaal), van 3 april 2012 tot 20 september 2012

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

7.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

8.

Activiteiten

als parlementariër (2/17)
  • Diende in 2011 samen met Sharon Gesthuizen (SP), Pauline Smeets (PvdA) en Elly Blanksma-van den Heuvel (CDA) een initiatiefwetsvoorstel in over verbetering van de huurbescherming van huurders van bedrijfsruimte (33.018)
  • Mede-ondertekenaar van een in 2012 door Ronald van Raak (SP) ingediend initiatiefwetsvoorstel over bescherming van klokkenluiders (Wet Huis voor Klokkenluiders). (33.258)

opvallend stemgedrag (0/3)

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

9.

Wetenswaardigheden

algemeen
  • Was in 1993 kandidaat-lijsttrekker van GroenLinks
  • Nam in november 2001 afstand van het eerder door haar fractie ingenomen standpunt steun te verlenen aan het militaire optreden tegen het Taliban-regime in Afghanistan
  • Werd in 2010 door het GroenLinks-congres alsnog op plaats vijf op de kandidatenlijst gezet, na een succesvolle campagne 'Zet Ien op Tien'. De kandidaatstellingscommissie had haar aanvankelijk niet bij de eerste elf van de lijst gezet.

uit de privésfeer
Weigerde bij haar vertrek uit de Tweede Kamer de gebruikelijke koninklijke onderscheiding

verkiezingen
  • lijsttrekker GroenLinks, gemeenteraadsverkiezingen in Groningen, 1990
 

10.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.