Mr. J.B. van Son

foto Mr. J.B. van Son
bron: beeldbank BHIC

Uit Den Bosch afkomstige katholieke minister, die onder Willem II tot de regeringsgetrouwen behoorde. Was advocaat en officier van justitie en maakte in 1840 als buitengewoon lid deel uit van de Dubbele Tweede Kamer. Maakte zich als minister tevergeefs sterk voor afschaffing van het recht van placet, het recht van de koning om pauselijke besluiten goed of af te keuren. Na zijn ministerschap een invloedrijk katholiek politicus in Noord-Brabant met een breed sociaal netwerk en goede contacten met de clerus. Bevorderde de overgang van de katholieken van de liberale naar de conservatieve stroming.

regeringsgezind ten tijde van Willem I, regeringsgezind ten tijde van Willem II
in de periode 1840-1875: buitengewoon lid Tweede Kamer, minister, staatsraad in buitengewone dienst

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornamen

Jan Baptist

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
's-Hertogenbosch, 8 juni 1804

overlijdensplaats en -datum
's-Hertogenbosch, 6 november 1875

3.

Partij/stroming

stroming(en)
conservatief (regeringsgezind onder Willem II)

4.

Hoofdfuncties/beroepen (5/7)

  • buitengewoon lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 5 augustus 1840 tot 4 september 1840 (voor Noord-Brabant)
  • voorlopig minister voor Zaken der Rooms-Katholieke Eredienst, van 16 december 1844 tot 21 augustus 1845
  • minister voor Zaken der Rooms-Katholieke Eredienst, van 16 augustus 1845 tot 25 maart 1848
  • staatsraad in buitengewone dienst, Raad van State, van 16 december 1844 tot 1 juli 1862
  • staatsraad in buitengewone dienst, Raad van State, van 16 februari 1864 tot 6 november 1875

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Nevenfuncties

  • medewerker dagbladen "De Tijd en "De Noordbrabander", van 1848 tot 1853
  • honoriar lid Raad van State, van 1 juli 1862 tot 16 februari 1864

6.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

7.

Wetenswaardigheden

algemeen
  • Had in 1847 een groot aandeel in het regeringsvoorstel tot afschaffing van het Recht van Placet (voorafgaande goedkeuring van bekendmaking van pauselijke besluiten). Dit voorstel werd overigens door de Tweede Kamer verworpen.
  • Trad in maart 1848 af als minister, nadat de koning buiten de ministers om de Tweede Kamervoorzitter had gevraagd de in de Tweede Kamer levende wensen voor Grondwetsherziening kenbaar te maken

uit de privésfeer (3/6)
  • Zijn zwager was burgemeester van Geertruidenberg
  • Een zus van hem was religieuze
  • Zijn vader was advocaat, drossaard van Waalwijk, lid van de Hoge Vierschaar van Stad en Meierij van Den Bosch, fiscaal der middelen te lande, rechter en president van het Provinciaal Gerechtshof te 's-Hertogenbosch

niet-aanvaarde politieke functies
  • lid Raad van State, 9 juli 1842

U ziet een selectie van wetenswaardigheden. In de uitgebreide versie is een overzicht van wetenswaardigheden opgenomen.

8.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

9.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.