J.W. IJzerman

foto J.W. IJzerman
bron: Beeldbank Nationaal Archief

Vooraanstaande ingenieur, die onder meer een belangrijke rol speelde bij de aardoliewinning in Nederlands-Indië. Werd na zijn Indische loopbaan liberaal Tweede Kamerlid. Had een groot aandeel in het behoud van de Boroboedoer en de tempels van Prambanan op Java. Was tevens een vooraanstaande figuur in het Koninklijke Nederlands Aardrijkskundig Genootschap. Als Kamerlid niet zo op de voorgrond tredend; sprak vooral over Indische mijnzaken.

Liberale Unie
in de periode 1905-1918: lid Tweede Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornamen

Jan Willem

2.

Personalia

wijziging in naam en/of titulatuur
  • J.W. IJzerman, tot 1921
  • Dr. J.W. IJzerman, vanaf 1921 (nadat aan hem door de Gemeentelijke Universiteit te Amsterdam een eredoctoraat was verleend)

geboorteplaats en -datum
Leerdam, 9 april 1851

overlijdensplaats en -datum
's-Gravenhage, 10 oktober 1932

3.

Partij/stroming

partij(en)
Liberale Unie

4.

Hoofdfuncties/beroepen (4/14)

  • lid gemeenteraad van Amsterdam, van 5 september 1899 tot 4 september 1906 (gekozen in district VI)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 19 september 1905 tot 21 september 1909 (voor het kiesdistrict Amsterdam IV)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 12 januari 1917 tot 17 september 1918 (voor het kiesdistrict 's-Gravenhage II)
  • leraar "Het Nederlandsch Lyceum" te 's-Gravenhage

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Partijpolitieke functies (0/1)

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

6.

Nevenfuncties (2/15)

  • archiefonderzoeker te Madrid
  • archiefonderzoeker te Sevilla

afgeleide functies, presidia etc.
lid Centrale Afdeling (Tweede Kamer der Staten-Generaal), van september 1917 tot november 1917 (voorzitter derde afdeling)

comités van aanbeveling, erefuncties etc.
  • erelid KNAG (Koninklijk Nederlandsch Aardrijkskundig Genootschap), vanaf 1921
  • erelid KIVI (Koninklijk Instituut van Ingenieurs), vanaf 1922

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

7.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

8.

Activiteiten

als parlementariër
  • Was woordvoerder Indische aangelegenheden van de Liberale Unie in de Tweede Kamer

opvallend stemgedrag (0/1)

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

9.

Wetenswaardigheden

uit de privésfeer (3/4)
  • Initiatiefnemer van de oprichting van het Nederlandsch Lyceum in Den Haag
  • Zijn vader was grof- en hoefsmid
  • Zijn schoonvader was predikant

verkiezingen (3/6)
  • Versloeg in januari 1917 bij tussentijdse verkiezingen L.L.H. de Visser (sdp)
  • Versloeg bij de algemene verkiezingen in 1917 P.F. Hubrecht (anti-grondwetcomité) en J.W. Kruyt (bcs)
  • Was in 1918 geen kandidaat meer

U ziet een selectie van wetenswaardigheden. In de uitgebreide versie is een overzicht van wetenswaardigheden opgenomen.

10.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

11.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.