Mr. H.J. Smidt

foto Mr. H.J. Smidt
bron: Verburg, M.E., Geschiedenis van het Ministerie van Justitie, deel 1, 1798-1898

Bekwame archivaris en griffier van de Staten van Drenthe, die als liberaal Kamerlid tot de getrouwen van Kappeyne van de Coppello behoorde en twee keer minister was. Werd in 1871 Tweede Kamerlid voor het district Assen als opvolger van Thorbecke. Behoorde al snel tot de leidinggevende liberalen en werd minister van Justitie in het kabinet-Kappeyne van de Coppello. Na zijn aftreden staatsraad en Gouverneur van Suriname. Keerde in 1888 terug als Kamerlid voor Emmen en werd opnieuw één van de leiders van de liberale fractie. Maakte verder deel uit van de parlementaire enquêtecommissie naar de toestanden in fabrieken en werkplaatsen. In 1891 minister van Justitie in het kabinet-Van Tienhoven. Bracht de Faillissementswet tot stand.

liberaal, Liberale Unie
in de periode 1871-1894: lid Tweede Kamer, minister, lid Raad van State, Gouverneur van Suriname

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornamen

Hendrik Jan

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Assen, 11 oktober 1831

overlijdensplaats en -datum
's-Gravenhage, 14 maart 1917

3.

Partij/stroming

stroming(en)
liberaal

partij(en)
Liberale Unie, vanaf 1885

4.

Hoofdfuncties/beroepen (6/12)

  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 3 maart 1871 tot 3 november 1877 (voor het kiesdistrict Assen)
  • minister van Justitie, van 3 november 1877 tot 20 augustus 1879
  • Gouverneur van Suriname, van 30 juli 1885 tot 18 juli 1888 (benoemd bij K.B. van 12 mei 1885)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 11 september 1888 tot 21 augustus 1891 (voor het kiesdistrict Emmen)
  • minister van Justitie, van 21 augustus 1891 tot 9 mei 1894
  • ambteloos, vanaf 9 mei 1894

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Partijpolitieke functies (0/3)

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

6.

Nevenfuncties (2/3)

  • lid Raad van Commissarissen Koninklijke West-Indische Maildienst, omstreeks 1901
  • lid Raad van Commissarissen Drentsche Stoomboot-Maatschappij

afgeleide functies, presidia etc. (2/8)
  • lid afdeling Binnenlandse Zaken (Raad van State)
  • lid afdeling Marine en Oorlog (Raad van State)

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

7.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

8.

Activiteiten

als parlementariër
  • Sprak als Tweede Kamerlid vooral over waterstaat, justitiële onderwerpen, Suriname en onderwijs

als bewindspersoon (beleidsmatig)
  • Werkte als minister van Justitie in het kabinet-Kappeyne van de Coppello aan de totstandkoming van een nieuw Wetboek van Strafrecht en diende in 1879 een ontwerp-wetboek in.

als bewindspersoon (wetgeving) (2/4)
  • Bracht in 1893 de Faillisssementswet tot stand, waardoor niet langer alleen kooplieden in staat van faillissement konden worden verklaard. Voorheen werden niet-kooplieden indien zij hun verplichtingen niet konden nakomen in staat van kennelijk onvermogen verklaard. Faillissementsverklaring wordt uitgesproken door een arrondissementsrechtbank, na de schuldenaar te hebben gehoord. De schuldenaar kan zelf aangifte doen (om executie te voorkomen) of de schuldeisers kunnen dit doen. Ook is vordering van faillietverklaring door het OM mogelijk. Door faillissement verliest de schuldenaar het beheer over zijn hele vermogen; dit gaat over naar de curator. De curator zorgt voor afwikkeling van het faillissement.
  • Bracht in 1893 samen met minister Lely de Merkenwet tot stand. Deze stelde het Bureau voor de industriële eigendom in, dat belast werd met inschrijving van fabrieks- en handelsmerken en dat die inschrijving op bepaalde gronden kon weigeren. Zo mocht het merk niet al door een ander zijn ingeschreven of in strijd zijn met de goede zeden.

U ziet een selectie van activiteiten. In de uitgebreide versie is het gehele overzicht van activiteiten in te zien.

9.

Wetenswaardigheden

algemeen
  • Werd in 1871 in Assen gekozen als vervanger van Thorbecke toen die minister werd. Het was de bedoeling dat Thorbecke na enige tijd zou terugkeren in de Kamer, maar toen dat niet doorging, bleef Smidt Kamerlid.

uit de privésfeer
Zijn vader was koopman, kantonrechter-plaatsvervanger en wethouder van Assen. Zijn vader kwam oorspronkelijk uit Oost-Friesland.

verkiezingen (3/6)
  • Versloeg in 1888 jhr. H.M.J. van Asch van Wijck (arp)
  • Versloeg in 1891 J. van Alphen (arp), maar nam zijn benoeming niet aan vanwege zijn benoeming tot minister
  • Werd in juni 1894 bij naverkiezingen in het district Alkmaar verslagen door A.P. de Lange (lib./anti-takkiaan)

U ziet een selectie van wetenswaardigheden. In de uitgebreide versie is een overzicht van wetenswaardigheden opgenomen.

10.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

11.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.