A. (Abram) van Rijckevorsel Hzn.

foto A. (Abram) van Rijckevorsel Hzn.
Bron: Fotoarchief Eerste Kamer

Negentiende-eeuwse Rotterdamse ondernemer en politicus. Telg van een Rotterdamse koopmansfamilie. Was al op zijn twintigste hoofd van de handelsfirma Wed. Hubert & Van Rijckevorsel. Later ook voorman van de Rotterdamse Kamer van Koophandel. vóór 1848 een vooraanstaand oppositioneel Tweede Kamerlid en voorstander van vrijhandel en van meer parlementaire controle op de financiën. Werd in 1844 niet herkozen, maar keerde in 1849 terug als afgevaardigde van het district Rotterdam. Steunde van harte de Scheepvaartwetten van Van Bosse. Vanaf 1850 Eerste Kamerlid. Energieke, maar eenvoudige man, die zich door zelfstudie ontwikkelde.

liberaal, moderaat of gematigd liberaal, 'pragmatisch' liberaal
in de periode 1841-1864: lid Tweede Kamer, lid Eerste Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornaam (roepnaam)

Abraham (Abram)

2.

Personalia

opmerkingen over de naam en/of titel
Hzn. staat voor Huibertszoon

geboorteplaats en -datum
Rotterdam, 30 december 1790

overlijdensplaats en -datum
Rotterdam, 11 augustus 1864 (op zijn buitenplaats Rubroek aan de Rotte bij Crooswijk)

3.

Partij/stroming

stroming(en)
  • "financiele oppositie" (onder Willem I en II)
  • 'pragmatisch' liberaal (vanaf 1849)

4.

Hoofdfuncties/beroepen (5/8)

  • staatsraad in buitengewone dienst (Raad van State), van 16 februari 1864 tot 11 augustus 1864
  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 8 oktober 1850 tot 15 september 1862 (voor Zuid-Holland)
  • lid Provinciale Staten van Zuid-Holland, van 19 september 1850 tot 26 september 1850 (voor de steden, Rotterdam)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 20 oktober 1845 tot 20 augustus 1850 (1845-1849 voor Zuid-Holland, 1849-1850 voor het kiesdistrict Rotterdam)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 19 oktober 1841 tot 21 oktober 1844 (voor Zuid-Holland)

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Nevenfuncties (2/19)

  • lid Raad van Bestuur haringrederij te Maassluis
  • lid Staatscommissie onderzoek gevolgen aanleg Suezkanaal, vanaf 1856

afgeleide functies, presidia etc. (2/10)
  • lid Centrale Afdeling (Eerste Kamer der Staten-Generaal), van juli 1862 tot september 1862
  • lid Centrale Afdeling (Eerste Kamer der Staten-Generaal), van december 1861 tot juni 1862

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

6.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

7.

Activiteiten

als parlementariër (2/8)
  • Behoorde in 1860 tot de vijf leden die tegen de ontwerp-wet aanleg van spoorwegen voor rekening van de staat stemden
  • Stemde in 1859 tegen de ontwerp-Wet omtrent het gebruik der spoorwegen

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

8.

Wetenswaardigheden

algemeen
  • Gold in de Kamer als vertegenwoordiger van bedrijfsleven en handel van Rotterdam

uit de privésfeer (3/7)
  • Zijn stiefvader, A. Hubert, overleed zo'n twee maanden na de geboorte van Abram
  • Zijn vader was koopman in de handelsfirma "Hubert & Van Rijckevorsel"
  • Heeft bij het aanvaarden van het lidmaatschap der Tweede Kamer het grootste deel van zijn zakelijke affaires afgestoten

verkiezingen
  • Versloeg in 1841 jhr. G.J.Th. Beelaerts van Blokland. Kreeg in de Staten van Zuid-Holland in de derde stemmingsronde 50 stemmen, tegen 23 voor Beelaerts.
  • Werd in 1844 bij de periodieke verkiezingen herkozen, maar bedankte omdat hij slechts een meerderheid van twee stemmen had. In zijn plaats werd toen M.A.F.H. Hoffmann gekozen. Die had overigens een meerderheid van slechts één stem.
  • Versloeg in 1845 bij de periodieke verkiezingen in de Staten van Zuid-Holland J.R. Thorbecke. In de derde stemmingsronde kreeg hij 40 stemmen, tegen 36 voor Thorbecke.

niet-aanvaarde politieke functies
  • lid Tweede Kamer, 1844
  • minister van Financiën, maart 1848 (geweigerd)
  • minister van Financiën, februari 1860 (geweigerd)

U ziet een selectie van wetenswaardigheden. In de uitgebreide versie is een overzicht van wetenswaardigheden opgenomen.

9.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

10.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.