Mr.dr. I.A. van Roijen

foto Mr.dr. I.A. van Roijen
bron: Fotoarchief Eerste Kamer

Zwolse notabele die twee jaar lid was van de Eerste Kamer. Zoon van een Overijsselse gedeputeerde en schoonvader van twee (latere) Commissarissen van de Koningin. Verloor al na twee jaar, na de ontbinding van de Eerste Kamer in 1904, zijn zetel. Was in Zwolle zesendertig jaar lang een door de burgerij gerespecteerde burgemeester, die in de stad niet alleen met een straat maar ook met een monumentale bank werd geëerd.

liberaal
in de periode 1902-1904: lid Eerste Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornamen

Isaäc Antoni

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Zwolle, 18 juni 1859

overlijdensplaats en -datum
Zwolle, 2 september 1938

3.

Partij/stroming

stroming(en)
liberaal

4.

Hoofdfuncties/beroepen (3/5)

  • wethouder van Zwolle, van 29 maart 1897 tot 8 september 1897
  • burgemeester van Zwolle, van 15 september 1897 tot 1 februari 1933 (benoemd bij K.B. van 30 augustus)
  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 28 april 1902 tot 23 juli 1904 (voor Overijssel)

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Nevenfuncties

voorzitter Genootschap tot bevordering en instandhouding van het landelijk en stedelijk schoon in de provincie Overijssel "Het Oversticht"

6.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

7.

Activiteiten

als parlementariër
  • Sprak in de Eerste Kamer over de begrotingen Waterstaat, Handel en Nijverheid en van Justitie en over een wijziging van de Gemeentewet

8.

Wetenswaardigheden

algemeen
  • Was op 28 februari 1912 medeoprichter van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten
  • Had een groot aandeel in de oprichting van de N.V. Electriciteitsfabriek "IJsselcentrale"
  • Bij zijn 30-jarig jubileum als burgemeester van Zwolle werd aan de Potgietersingel de monumentale Van Roijenbank opgericht. Bij zijn afscheid in 1933 werd de Wilhelminasingel omgedoopt in Van Roijensingel.

uit de privésfeer
Zijn vader was advocaat, rechter te Zwolle (sinds 1871) en lid van Gedeputeerde Staten van Overijssel (1883)

9.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

10.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.