Mr. K.A. Poortman

foto Mr. K.A. Poortman
bron: Collectie-Van Eck (Nationaal Archief)

Schiedamse advocaat, notaris, wethouder en lid van Provinciale Staten die als Tweede Kamerlid medestander was van Thorbecke. Verloor zijn zetel in het district Delft na de Aprilbeweging van 1853, maar keerde in 1857 voor het district Alkmaar terug in de Kamer. Maakte deel uit van de enquêtecommissie toestand van de zeemacht. Speelde in 1866 een belangrijke rol bij het conflict tussen Thorbecke en Fransen van de Putte. Geacht inwoner van zijn stad, die als ijverig en beginselvast bekendstond.

Thorbeckiaan
in de periode 1849-1866: lid Tweede Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornamen

Karel Arnoldus

2.

Personalia

opmerkingen over de naam en/of titel
Eerste voormaan ook wel: Carel

geboorteplaats en -datum
Schiedam, 24 juli 1808

overlijdensplaats en -datum
Schiedam, 10 april 1886

3.

Partij/stroming

stroming(en)
liberaal (Thorbeckiaan)

4.

Hoofdfuncties/beroepen (5/9)

  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 13 februari 1849 tot 20 augustus 1850 (voor het kiesdistrict Schiedam)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 7 oktober 1850 tot 26 april 1853 (voor het kiesdistrict Delft)
  • wethouder van Schiedam, van 25 oktober 1851 tot 15 september 1859
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 21 april 1857 tot 19 september 1866 (voor het kiesdistrict Alkmaar)
  • lid Provinciale Staten van Zuid-Holland, van 2 juli 1867 tot 10 april 1886 (voor het kiesdistrict Schiedam)

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Nevenfuncties (2/7)

  • lid commissie tot oprichting van een monument voor J.R. Thorbecke
  • buitengewoon lid Gedeputeerde staten van Zuid-Holland, van 18 juli 1882 tot 10 april 1886

afgeleide functies, presidia etc. (2/7)
  • lid Centrale Afdeling (Tweede Kamer der Staten-Generaal), van februari 1865 tot mei 1865
  • lid Centrale Afdeling (Tweede Kamer der Staten-Generaal), van september 1865 tot augustus 1866

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

6.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

7.

Activiteiten

als parlementariër (2/3)
  • Stemde in 1860 tegen de ontwerp-Wet aanleg van spoorwegen voor rekening van de staat
  • Het door hem ingediende (en aangenomen) verzoenende amendement op de ontwerp-Cultuurwet van Fransen van de Putte over het waarborgen van recht op individueel en erfelijk grondgebruik en tevens handhaving van dessagewoonten, leidde op 18 mei 1866 tot intrekking van het wetsvoorstel en tot de val van het kabinet-Fransen van de Putte

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

8.

Wetenswaardigheden

algemeen
  • Was reeds in 1853 verkiesbaar voor de Provinciale Staten, maar werd niet gekozen
  • Stelde zich in 1859 niet meer beschikbaar als wethouder wegens drukke werkzaamheden

uit de privésfeer
Zijn vader was banketbakker en fabrikant van koekproducten

verkiezingen (3/10)
  • Versloeg in 1858 W.L.F.Ch. ridder van Rappard (cons.)
  • Versloeg in 1862 J.J. Rochussen (cons.)
  • Was in 1866 geen kandidaat meer

U ziet een selectie van wetenswaardigheden. In de uitgebreide versie is een overzicht van wetenswaardigheden opgenomen.

9.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

10.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.