J.M. (Jan) Peters

foto J.M. (Jan) Peters
bron: Katholiek Documentatiecentrum, Nijmegen

Schoolhoofd uit Midden-Limburg, die in de Tweede Kamer woordvoerder van de KVP voor onderwijs en omroepzaken was. Moedig verzetstrijder, na de bevrijding onderscheiden met de Militaire Willemsorde vanwege zijn optreden als commandant van de OD-groep in Susteren. Hielp tijdens de bezetting geallieerde gevangenen en piloten ontsnappen. Hoofdredacteur van De Nieuwe Limburger, bestuurslid van de KRO en contactpersoon van die omroep met de KVP. Verongelukte bij een auto-ongeluk. Bescheiden, artistiek-begaafd en beminnelijk Kamerlid.

KVP
in de periode 1946-1962: lid Tweede Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornamen (roepnaam)

Jan Mathijs (Jan)

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Echt (Lb.), 11 oktober 1908

overlijdensplaats en -datum
Sittard, 25 januari 1962

begraafplaats en -datum
Roosteren, 30 januari 1962

3.

Partij/stroming

partij(en)
KVP (Katholieke Volkspartij)

4.

Hoofdfuncties/beroepen (3/5)

  • waarnemend burgemeester van Roosteren, van september 1944 tot oktober 1944
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 4 juni 1946 tot 25 januari 1962
  • hoofdredacteur dagblad "De Nieuwe Limburger", van 1 januari 1957 tot 25 januari 1962

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Partijpolitieke functies (0/4)

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

6.

Nevenfuncties (2/10)

  • lid schoolraad, werkgemeenschap Limburg
  • voorzitter werkgemeenschap Limburg

afgeleide functies, presidia etc. (2/3)
  • voorzitter Commissie van Voorbereiding voor het wetsontwerp regeling van de omroep (Tweede Kamer der Staten-Generaal), van 3 februari 1954 tot januari 1962
  • lid Commissie onderzoek (defensie)materieel aanschaffingsbeleid (Tweede Kamer der Staten-Generaal), van mei 1959 tot juli 1960

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

7.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

8.

Activiteiten

als parlementariër (2/3)
  • Een in 1949 door hem, samen met Van Sleen (PvdA) en Terpstra (ARP), ingediende en aangenomen motie die om een gecoördineerd leerplan voor alle scholen voor voortgezet lager onderwijs, lager nijverheidsonderwijs en lager land- en tuinbouwonderwijs vroeg, wordt wel gezien als de eerste stap naar de latere Mammoetwet van minister Cals
  • Interpelleerde op 24 april 1958 minister Staf over de reorganisatie van de Nationale Reserve

opvallend stemgedrag (0/5)

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

9.

Wetenswaardigheden

algemeen
  • Hield voor de KRO wekelijks een radiopraatje in de rubriek "Bent U ook van de partij?"

uit de privésfeer (3/7)
  • Werd in 1944 commandant van de Orde Dienst (O.D.) in Roosteren. Wist met daarmee in oktober 1944 Roosteren te bevrijden.
  • Overleed in een ziekenhuis te Sittard aan de gevolgen van een auto-ongeluk (frontale botsing) in de nacht van 23 en 24 januari nabij Susteren
  • Hij werd met militaire eer begraven

U ziet een selectie van wetenswaardigheden. In de uitgebreide versie is een overzicht van wetenswaardigheden opgenomen.

10.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

11.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.