Jhr.Mr. C.E.J.F. van Nispen van Pannerden

foto Jhr.Mr. C.E.J.F. van Nispen van Pannerden
Bron: Fotoarchief Eerste Kamer

Katholiek Eerste Kamerlid uit de Liemers in het midden van de negentiende eeuw, dat zich steeds keerde tegen liberale voorstellen. Zijn vader was lokaal bestuurder tijdens de Franse tijd en onder koning Willem I. Hijzelf werd op zijn achtentwintigste advocaat en zes jaar later burgemeester van Zevenaar. Hij bleef dat, tot zijn dood, ruim negenentwintig jaar. Voerde in de eenentwintig jaar dat hij senator was veelvuldig het woord.

conservatief
in de periode 1849-1870: lid Eerste Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornamen

Carolus Everhardus Josephus Franciscus

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Zevenaar, 3 mei 1807

overlijdensplaats en -datum
Zevenaar, 1 december 1870

3.

Partij/stroming

stroming(en)
conservatief

4.

Hoofdfuncties/beroepen (4/6)

  • lid Provinciale Staten van Gelderland, van 7 juli 1835 tot februari 1849 (voor de landelijke stand, district Doesburg)
  • burgemeester van Zevenaar, van 1 november 1841 tot 1 december 1870 (benoemd bij K.B. van 3 oktober 1841)
  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 16 februari 1849 tot 20 augustus 1850 (voor Gelderland)
  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 7 oktober 1850 tot 1 december 1870 (voor Gelderland)

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Nevenfuncties

  • hoofdgeërfde polderdistrict Herwen en Pannerden
  • buitengewoon commissaris Maatschappij van Brandverzekering voor het Koninkrijk der Nederlanden te 's-Hertogenbosch

afgeleide functies, presidia etc. (2/20)
  • lid Centrale Afdeling (Eerste Kamer der Staten-Generaal), van december 1869 tot maart 1870
  • lid Centrale Afdeling (Eerste Kamer der Staten-Generaal), van juli 1870 tot september 1870

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

6.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

7.

Activiteiten

als parlementariër (2/12)
  • Stemde in 1870 tegen het voorstel tot afschaffing van de doodstraf
  • Behoorde in 1870 tot de meerderheid die bewerkstelligde dat de begroting van Nederlands-Indië werd verworpen, wat leidde tot het aftreden van minister De Waal

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

8.

Wetenswaardigheden

uit de privésfeer
  • Een dochter van hem was gehuwd met de zoon van zijn broer jhr. J.A.Ch.A. van Nispen van Sevenaer, Tweede Kamerlid
  • Zijn vader was lid van de algemene raad van het departement Boven-IJssel (1811), lid van Provinciale Staten van Gelderland voor de eigenerfden (1817) en hoofdschout van het district Zevenaar nov. 1817-1829

verkiezingen
  • Werd in 1848 bij de Tweede Kamerverkiezing in het district Zaltbommel verslagen door E.W. van Dam van Isselt. Werd in 1850, 1852 en 1853 niet gekozen in het district Nijmegen.

niet-aanvaarde politieke functies
  • lid Provinciale Staten van Gelderland, 1850 (vanwege verkiezing tot Eerste Kamerlid)
  • minister van R.K. Eredienst, juni 1856 (geweigerd)

predicaten/adellijke titels
  • jonkheer, 1816

9.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

10.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.