Mr. J.A. Mutsaers

foto Mr. J.A. Mutsaers
bron: Verburg, M.E., Geschiedenis van het Ministerie van Justitie, deel 1, 1798-1898

Tilburgse katholieke rechter en politicus. Behoorde vóór 1848 tot de gematigde opposanten van Willem II, zonder zich echter aan te sluiten bij Thorbecke. Keerde zich dan ook tegen het voorstel van de Negenmannen in 1845. Advocaat, rechter en raadslid en verder gedeputeerde van Noord-Brabant. Minister van RK Eredienst in het kabinet-Donker Curtius/De Kempenaer en tegelijkertijd Tweede Kamerlid. In 1849 raadsheer in de Hoge Raad, maar na de Aprilbeweging wederom minister van RK-Eredienst in het kabinet-Van Hall/Donker Curtius. Nadien afwisselend minister en staatsraad.

moderaat of gematigd liberaal, conservatief (katholiek)
in de periode 1841-1877: lid Tweede Kamer, minister, lid Raad van State

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornamen

Jacobus Arnoldus

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Tilburg, 28 januari 1805

overlijdensplaats en -datum
's-Gravenhage, 2 februari 1880

3.

Partij/stroming

stroming(en)
  • gematigd oppositioneel (onder Willem II)
  • conservatief (katholiek)

4.

Hoofdfuncties/beroepen (9/16)

  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 18 oktober 1841 tot 13 februari 1849 (voor Noord-Brabant)
  • minister voor de Zaken der Rooms-Katholieke Eredienst, van 24 november 1848 tot 1 november 1849
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 13 februari 1849 tot 20 augustus 1850 (voor het kiesdistrict Tilburg)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 7 oktober 1850 tot 16 november 1850 (voor het kiesdistrict Tilburg)
  • minister voor de Zaken der Rooms-Katholieke Eredienst, van 1 januari 1854 tot 1 juli 1856 (beëdigd 31 december 1853)
  • lid Raad van State, van 1 juli 1856 tot 23 februari 1860 (benoemd bij K.B. van 23 juni 1856)
  • minister voor de Zaken der Rooms-Katholieke Eredienst, van 23 februari 1860 tot 14 maart 1861
  • minister van Justitie ad interim, van 23 februari 1860 tot 9 maart 1860 (in afwachting van het aantreden van Godefroi)
  • lid Raad van State, van 1 april 1861 tot 1 maart 1877 (benoemd bij K.B. van 29 maart 1861; ontslag op verzoek)

ambtstitel
  • minister van staat, van 23 februari 1877 tot 2 februari 1880

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Nevenfuncties

lid Staatscommissie herziening wetgeving eigendomsoverdracht van onroerende goederen (Staatscommissie-Boot), van 9 februari 1867 tot 27 juni 1870

afgeleide functies, presidia etc. (2/4)
  • lid afdeling Financiën (Raad van State)
  • lid afdeling Buitenlandse Zaken (Raad van State)

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

6.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

7.

Activiteiten

als parlementariër (2/4)
  • Behoorde in 1844 tot de meerderheid die tegen een wetsvoorstel stemde over het doen van huiszoekingen in het kader van de accijns op vlees. Het wetsvoorstel werd met 27 tegen 26 stemmen verworpen.
  • Behoorde in 1847 tot de dertien leden die vóór het (verworpen) wetsvoorstel tot intrekking van de accijns op het gemaal van rogge stemden

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

8.

Wetenswaardigheden

uit de privésfeer
  • Zijn vader was wijnhandelaar
  • Zijn broer was lid van Gedeputeerde Staten van Noord-Brabant

verkiezingen
  • Versloeg in 1841 het aftredende lid J.B.H. van Mortel. Kreeg in de Staten van Noord-Brabant in de tweede stemmingsronde 22 stemmen, tegen 19 voor Van de Mortel.
  • Werd in 1848 bij enkelvoudige kandidaatstelling gekozen
  • Werd in 1850 in de eerste stemmingsronde gekozen met bijna 80 procent van de stemmen

niet-aanvaarde politieke functies
  • minister van R.K. Eredienst, juni 1856 (geweigerd)
  • minister van Justitie, 1868 (na het overlijden van E.J.H. Borret)

pseudoniemen, bij-, koos- en schuilnamen
"den affekoat" (bijnaam in Tilburg)

9.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

10.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.