F.H. de Monté VerLoren

foto F.H. de Monté VerLoren
bron: Het Leven/Spaarnestad/HGvN

IJverige belasting- en waterstaatsdeskundige van de ARP-Tweede Kamerfractie, die echter ook op vele andere beleidsterreinen actief was. Voor hij in de Tweede Kamer kwam, was hij hoofd van de afdeling spoorwegen op het ministerie van Waterstaat. Scherpzinnig en correct Kamerlid, dat enkele malen op de voordracht voor het Kamervoorzitterschap werd gezet. Behoorde tot de vooraanstaande figuren in zijn fractie, die in de Kamer niet meer sprak dan nodig was.

ARP
in de periode 1909-1925: lid Tweede Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornamen

Frederik Herman

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Utrecht, 24 maart 1861

overlijdensplaats en -datum
's-Gravenhage, 30 april 1925

3.

Partij/stroming

partij(en)
ARP (Anti-Revolutionaire Partij)

4.

Hoofdfuncties/beroepen (3/6)

  • ambtenaar afdeling spoorwegen (rang: referendaris), ministerie van Waterstaat, Handel en Nijverheid, van 1 maart 1901 tot februari 1906
  • hoofd afdeling spoorwegen (rang: administrateur), ministerie van Waterstaat, Handel en Nijverheid, van 13 februari 1906 tot 30 april 1925 (sinds 10 november 1909 op non-actief)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 10 november 1909 tot 30 april 1925 (1909-1918 voor het kiesdistrict Breukelen)

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Partijpolitieke functies (0/1)

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

6.

Nevenfuncties (2/3)

  • lid Staatscommissie voor de droogmaking van de plassen beoosten de Vecht (Staatscommissie-Bekaar), vanaf 10 november 1911
  • lid Staatscommissie onderzoek naar de bezetting en werkwijze van departementen van Algemeen Bestuur (bezuiningscommissie-Rink), van 20 december 1920 tot september 1923

afgeleide functies, presidia etc. (2/6)
  • voorzitter vaste commissie voor de Staatsuitgaven (Tweede Kamer der Staten-Generaal), van september 1923 tot 30 april 1925
  • lid Centrale Afdeling (Tweede Kamer der Staten-Generaal), van mei 1924 tot september 1924

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

7.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

8.

Activiteiten

als parlementariër (2/3)
  • Onttrok zich in 1912 met drie andere ARP'ers (onder wie Kuyper) aan de stemming over de ontwerp-Bakkerswet
  • Nam in de Kamer een voorname plaats in vanwege zijn algemene kennis, die zich overigens niet tot waterstaatszaken beperkte. Toen Colijn in 1922 bij de algemene beschouwingen bezuinigingen op defensie voorstelde, werd hij door een deel van zijn fractie onder leiding van De Monté verLoren gecorrigeerd. $B HVTB

opvallend stemgedrag (0/3)

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

9.

Wetenswaardigheden

algemeen (3/4)
  • Werd in juli en september 1922 en in september 1923 en 1924 als tweede op de voordracht voor het Tweede Kamervoorzitterschap gezet
  • Speelde in de zomer van 1922 enige weken als vervanger van fractievoorzitter Rutgers een belangrijke rol bij de kabinetsformatie
  • Was bij zijn overlijden lid van 33 Tweede Kamercommissies

uit de privésfeer
Zijn vader was advocaat te Utrecht

verkiezingen
  • Versloeg in 1909 bij tussentijdse verkiezingen J.B.L.C.C. baron de Wijkerslooth de Weerdesteyn (rk) na herstemming
  • Versloeg in 1913 J.A. van Hamel (ul)
  • Werd in 1917 bij enkelvoudige kandidaatstelling gekozen

niet-aanvaarde politieke functies
  • minister van Financiën, 1918 (geweigerd)

U ziet een selectie van wetenswaardigheden. In de uitgebreide versie is een overzicht van wetenswaardigheden opgenomen.

10.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

11.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.