Mr. K.A. Meeussen

foto Mr. K.A. Meeussen
Bron: Rijksbureau voor Kunsthistorische Documentatie

Katholieke medestander van Thorbecke. Afkomstig uit Bergen op Zoom, maar advocaat in Breda en later in die plaats rechter. Enige jaren Tweede Kamerlid voor het district Breda. In het tweede kabinet-Thorbecke was hij een half jaar minister voor Rooms-Katholieke Eredienst. Na het opheffen van zijn departement werd hij benoemd tot staatsraad.

Thorbeckiaan, liberaal
in de periode 1849-1882: lid Tweede Kamer, minister, lid Raad van State

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornamen

Karel Adrianus

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Bergen op Zoom, 9 maart 1815

overlijdensplaats en -datum
's-Gravenhage, 24 januari 1884

3.

Partij/stroming

stroming(en)
liberaal (Thorbeckiaan)

4.

Hoofdfuncties/beroepen (7/8)

  • lid Raad van State, van 1 juli 1862 tot 1 december 1882 (benoemd bij K.B. van 27 juni 1862)
  • minister voor de Zaken der Rooms-Katholieke Eredienst, van 1 februari 1862 tot 1 juli 1862 (departement opgeheven bij K.B. van 21 april 1862)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 8 februari 1856 tot 1 februari 1862 (voor het kiesdistrict Breda)
  • rechter Arrondissementsrechtbank te Breda, van 1 januari 1856 tot 1 februari 1862
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 14 juni 1853 tot 14 december 1855 (voor het kiesdistrict Breda)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 7 oktober 1850 tot 26 april 1853 (voor het kiesdistrict Breda)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 13 februari 1849 tot 20 augustus 1850 (voor het kiesdistrict Bergen op Zoom)

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Nevenfuncties

lid commissie ontwerpen rechterlijke organisatie, vanaf 24 september 1853 (kreeg ontslag wegens verschil van mening)

afgeleide functies, presidia etc. (2/10)
  • lid afdeling Marine en Oorlog (Raad van State)
  • lid afdeling geschillen van bestuur (Raad van State)

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

6.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

7.

Activiteiten

als parlementariër (2/3)
  • Stemde in 1860 vóór de ontwerp-Wet aanleg van spoorwegen voor rekening van de staat
  • Interpelleerde in 1856 minister Simons over het houden van godsdienstoefeningen buiten gebouwen

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

8.

Wetenswaardigheden

algemeen
  • Werd in september 1859 als derde op de voordracht voor het Tweede Kamervoorzitterschap gezet

uit de privésfeer
Zijn vader was koopman

niet-aanvaarde politieke functies
  • minister van Justitie, januari 1862 (vanwege gezondheid, tijdens formatie-Thorbecke)

9.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

10.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.