Dr. R.P. Mees R.Azn.

foto Dr. R.P. Mees R.Azn.
bron: Onze Afgevaardigden

Invloedrijk liberaal Tweede Kamerlid uit een Rotterdamse familie van bankiers. Had echter niet de ambitie en geldingsdrang om minister te worden en weigerde in 1897 een opdracht tot kabinetsformatie. Vertegenwoordigde ruim dertig jaar in de Tweede Kamer de Rotterdamse handelsbelangen. Geen spreker voor de tribune, maar ondanks een zwak stemgeluid had hij steeds het gehoor van zijn medeleden. Werd ook geacht door politieke tegenstanders. Deskundig op fiscaal en financieel gebied, met een wetenschappelijke, filosofische inslag.

liberaal, oud- of vrije liberalen
in de periode 1873-1905: lid Tweede Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornamen

Rudolf Pieter

2.

Personalia

wijziging in naam en/of titulatuur
  • R.P. Mees R.Azn., van 5 juli 1834 tot 22 juni 1886 (tot aan hem een eredoctoraat werd verleend)
  • Dr. R.P. Mees R.Azn., vanaf 22 juni 1886

opmerkingen over de naam en/of titel
R.Azn. staat voor Rudolf Adriaanszoon

geboorteplaats en -datum
Rotterdam, 5 juli 1834

overlijdensplaats en -datum
Rotterdam, 4 juni 1915

3.

Partij/stroming

stroming(en)
  • (oud-)liberaal
  • anti-Takkiaan, 1894

4.

Hoofdfuncties/beroepen

  • firmant, bankiershuis "R. Mees en Zoonen" te Rotterdam, omstreeks 1860 tot 1902
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 4 oktober 1873 tot 11 oktober 1884 (voor het kiesdistrict Rotterdam)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 17 november 1884 tot 18 mei 1886 (voor het kiesdistrict Rotterdam)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 14 juli 1886 tot 17 augustus 1887 (voor het kiesdistrict Rotterdam)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 19 september 1887 tot 27 maart 1888 (voor het kiesdistrict Rotterdam)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 1 mei 1888 tot 20 maart 1894 (voor het kiesdistrict Rotterdam)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 16 mei 1894 tot 21 september 1897 (voor het kiesdistrict Rotterdam)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 1 maart 1898 tot 19 september 1905 (voor het kiesdistrict Rotterdam IV)

5.

Partijpolitieke functies (0/1)

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

6.

Nevenfuncties (2/5)

  • directeur Onderling Krediet te Rotterdam (omstreeks 1868, enkele maanden)
  • lid bestuur Vereeniging "De Ambachtsschool" te Rotterdam, tot juni 1906

afgeleide functies, presidia etc. (2/6)
  • lid Centrale Afdeling (Tweede Kamer der Staten-Generaal), van januari 1895 tot september 1895
  • lid Centrale Afdeling (Tweede Kamer der Staten-Generaal), van februari 1896 tot mei 1896

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

7.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

8.

Activiteiten

als parlementariër
  • Sprak in de Tweede Kamer onder meer over financiële en economische onderwerpen, waterstaatsaangelegenheden (spoorwegen, scheepvaart) en over onderwijs

opvallend stemgedrag (0/1)

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

9.

Wetenswaardigheden

algemeen
  • Stelde zich in 1905 niet opnieuw kandidaat, na een hem in 1904 overkomen ongeval

uit de privésfeer (3/5)
  • Kreeg later te maken met een beperkt gezichtsvermogen. In november 1904 werd hij door een heupbreuk na een val uitgeschakeld.
  • Zijn vader was lid van de bankiersfirma R. Mees en Zoonen en lid van Provinciale Staten van Zuid-Holland
  • Een broer van hem was president van De Nederlandsche Bank

verkiezingen (3/10)
  • Versloeg in 1898 bij tussentijdse verkiezingen jhr. T.A.J. van Asch van Wijck (a.r.) na herstemming
  • Versloeg in 1901 Mr. D.P.D. Fabius (arp) na herstemming
  • Was in 1905 geen kandidaat meer

niet-aanvaarde politieke functies
  • kabinetsformateur, 5 juli 1897 (geweigerd in verband met zijn gezondheid)

U ziet een selectie van wetenswaardigheden. In de uitgebreide versie is een overzicht van wetenswaardigheden opgenomen.

10.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

11.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.