Mr. W.M. van Lanschot

foto Mr. W.M. van Lanschot
bron: Fotoarchief Eerste Kamer

Vooraanstaande katholieke senator uit een bekende Bossche bankiersfamilie. Na de advocatuur en na een functie bij het Openbaar Ministerie te hebben bekleed, werd hij griffier van de Staten van Noord-Brabant. In 1913 Eerste Kamerlid en vanaf 1924 fractievoorzitter. Vervulde vele functies in het katholieke maatschappelijke leven.

Algemeene Bond (RKSP), RKSP
in de periode 1911-1941: lid Eerste Kamer, fractievoorzitter EK

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornamen

Willem Maria

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
's-Hertogenbosch, 13 april 1869

overlijdensplaats en -datum
Vught, 4 oktober 1941

3.

Partij/stroming

partij(en)
RKSP (Roomsch-Katholieke Staatspartij)

4.

Hoofdfuncties/beroepen (5/8)

  • lid gemeenteraad van 's-Hertogenbosch, van 24 februari 1910 tot 2 september 1919
  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 16 mei 1911 tot 30 november 1913 (voor Noord-Brabant)
  • voorzitter Krijgsraad, derde militaire arrondissement, van 9 december 1913 tot 1 mei 1939 (als eerste niet-militair)
  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 29 december 1913 tot 4 oktober 1941 (1913-1923 voor Noord-Brabant)
  • fractievoorzitter RKSP Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 20 maart 1924 tot 4 oktober 1941

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Nevenfuncties (2/16)

  • voorzitter 7e Katholiekendag
  • voorzitter R.K. Diocesaan Comité Sint Radboudstichting

afgeleide functies, presidia etc. (2/21)
  • lid Centrale Afdeling (Eerste Kamer der Staten-Generaal), van 20 juni 1939 tot 19 september 1939
  • lid Centrale Afdeling (Eerste Kamer der Staten-Generaal), van 19 december 1939 tot 4 oktober 1941

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

6.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

7.

Activiteiten

als parlementariër
  • Sprak in de Eerste Kamer onder meer over buitenlandse zaken, economische zaken, onderwijs, waterstaat en financiën

opvallend stemgedrag (0/5)

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

8.

Wetenswaardigheden

uit de privésfeer
  • Zijn broer August was burgemeester van Vught (1899-1923)
  • Zijn vader was bankier

verkiezingen
  • Werd in 1923, 1929, 1935 en 1937 gekozen door Groep I: Noord-Brabant, Zeeland, Utrecht en Limburg

9.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

10.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.