A. (Alida) de Jong

foto A. (Alida) de Jong
Bron: Het Leven/Spaarnestad/HGvN

Amsterdams joods Tweede Kamerlid. Dochter van een diamantslijper. Was naast Kamerlid gemeenteraadslid in Amsterdam. Kwam als vakbondsbestuurder sterk op voor de positie van de naaisters in de kledingindustrie. Werd in 1940 door de Duitsers uit de gemeenteraad gezet en later gedeporteerd naar Polen, waar zij in een vernietigingskamp werd vermoord.

SDAP
in de periode 1931-1943: lid Tweede Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornaam (roepnaam)

Aaltje (Alida)

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Amsterdam, 18 december 1885

overlijdensplaats en -datum
Sobibor (Polen) (vernietigingskamp), 9 juli 1943

3.

Partij/stroming

partij(en)
SDAP (Sociaal-Democratische Arbeiderspartij)

4.

Hoofdfuncties/beroepen (4/10)

  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 8 juni 1937 tot 9 juli 1943
  • lid gemeenteraad van Amsterdam, van 3 september 1935 tot november 1940 (opvolgster van E. Polak; in 1940 door de Duitse bezetter uit de raad gezet)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 29 september 1931 tot 9 mei 1933
  • vertegenwoordigster bij het NVV, Nederlandse Bond van arbeiders en arbeidsters in de confectie-industrie

gevangenschap/internering
  • geïnterneerd in doorgangskamp Westerbork, van 20 juni 1943 tot 6 juli 1943
  • geïnterneerd in vernietigingskamp Sobibor, 9 juli 1943

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

5.

Nevenfuncties (2/7)

  • lid commissie van toezicht op de gemeentelijke verzorgingstehuizen voor ouden van dagen en het weduwenhof, vanaf 11 september 1935
  • lid commissie van bijstand in de toepassing der pensioenverordening, vanaf 11 september 1935

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

6.

Activiteiten

als parlementariër
  • Sprak in de Tweede Kamer vooral over zaken betreffende economische zaken en arbeid, defensie en sociale zaken

7.

Wetenswaardigheden

algemeen
  • Speelde in december 1931 een leidende rol in de stakingen bij de Hollandiafabrieken
  • Voerde in december 1932 de onderhandelingen in een arbeidsconflict bij de Amsterdamse confectie-industrie

uit de privésfeer
  • Werd op 20 juni 1943 bij een razzia opgepakt en naar Westerbork vervoerd en van daar op 6 juli op transport gesteld naar het vernietigingskamp Sobibor
  • Tante van de historicus Loe de Jong
  • Haar vader was diamantbewerker en melkslijter

pseudoniemen, bij-, koos- en schuilnamen
  • "Mies"
  • "Arbeidster"

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

8.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.



© PDC Informatie Architectuur - Alle rechten voorbehouden