Dr. W.R. baron van Hoëvell

foto Dr. W.R. baron van Hoëvellvergrootglas

Koloniaal hervormer en Indisch specialist van de liberalen in de Tweede Kamer. Predikant uit Deventer, die elf jaar in Nederlands-Indië verbleef. Was daardoor aanvankelijk één van de weinigen in de Kamer die over directe kennis van Indië beschikte. Intellectueel en goed redenaar, wiens betogen leken op professorale colleges. Kwam op voor de belangen van de inlandse bevolking, was voor bestrijding van de uitwassen van het cultuurstelsel en voor afschaffing van de slavernij. Richtte in 1841 het Tijdschrift voor Nederlandsch-Indië op. Werd in 1862 lid van de Raad van State en bleef dat ruim zestien jaar.

Thorbeckiaan
in de periode 1849-1879: lid Tweede Kamer, lid Raad van State

Voornamen

Wolter Robert

Personalia

geboorteplaats en -datum
Deventer, 14 juli 1812

overlijdensplaats en -datum
's-Gravenhage, 10 februari 1879

Partij/stroming

stroming(en)
liberaal (ethische richting)

Hoofdfuncties/beroepen

  • predikant te Batavia, van 2 juli 1837 tot 22 mei 1848 (keerde in 1849 terug naar Nederland met verlof)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 19 november 1849 tot 20 augustus 1850 (voor het kiesdistrict Zaltbommel)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 7 oktober 1850 tot 26 april 1853 (voor het kiesdistrict Almelo)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 14 juni 1853 tot 1 juli 1862 (voor het kiesdistrict Almelo)
  • lid Raad van State, van 1 juli 1862 tot 10 februari 1879 (benoemd bij K.B. van 27 juni 1862)

Nevenfuncties (2/4)

  • lid curatorium Twentsche industrie- en handelschool te Enschede, omstreeks 1862
  • president Bataviaasch Genootschap voor Kunsten en Wetenschap te Batavia

afgeleide functies, presidia etc. (2/6)
  • lid afdeling Binnenlandse Zaken (Raad van State)
  • lid afdeling Marine en oorlog (Raad van State)

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

Activiteiten

als parlementariër (2/11)
  • Interpelleerde in 1860 minister Rochussen over de regeling van uitgifte van cultuurcontracten op Java en over de overlegging van de regeling der suikercontracten op Java
  • Stemde in 1860 tegen de ontwerp-Wet aanleg van spoorwegen voor rekening van de staat

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

Wetenswaardigheden

algemeen
  • Keerde in 1848 terug naar Nederland wegens een berisping van regeringswege
  • Zijn jongere broer was met een jongere zus van zijn echtgenote gehuwd
  • IJverde voor de afschaffing der slavernij, zowel in Oost- als West-Indië. Noemde dat in de Tweede Kamer op 14 december 1854 'eene schandvlek' voor de Nederlandse natie.

uit de privésfeer
Zijn vader was officier en rijksontvanger der douane te Delfzijl (1812)

verkiezingen (3/6)
  • Versloeg in 1860 B. Brouwer
  • Versloeg in 1856 A.J. Duymaer van Twist
  • Werd in 1853 in de eerste stemmingsronde gekozen. Versloeg onder anderen G. graaf Schimmelpenninck.

pseudoniemen, bij-, koos- en schuilnamen
Jeronimus (pseudoniem)

U ziet een selectie van wetenswaardigheden. In de uitgebreide versie is een overzicht van wetenswaardigheden opgenomen.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.

Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.