Mr. J.J.I. (Jan) Harte van Tecklenburg

foto Mr. J.J.I. (Jan) Harte van Tecklenburgvergrootglas

Ambitieuze katholieke politicus, die aanvankelijk tot de conservatieve vleugel behoorde, maar later Schaepmanniaan werd. Kon dankzij zijn huwelijk met een dochter van margarinefabrikant Jurgens Kamerlid worden voor het district Grave. Financieel specialist van de katholieken. Als minister van Financiën in het kabinet-Kuyper kwam zijn voorstel voor een protectionistische Tariefwet te laat om nog te worden afgehandeld. Zijn ministerschap was verder weinig opvallend. Sloot zijn loopbaan af als lid van de Raad van State, waarvan hij liefst zesentwintig jaar deel uitmaakte. Stond bekend als tamelijk pedant.

Bahlmanniaan ('Centrum') , Rooms-Katholieken
in de periode 1901-1934: lid Tweede Kamer, minister, lid Raad van State

Voornamen (roepnaam)

Joannes Josephus Ignatius (Jan)

Personalia

wijziging in naam en/of titulatuur
  • Mr. J.J.I. Harte, van 4 juli 1883 tot 28 december 1894
  • Mr. J.J.I. Harte van Tecklenburg, vanaf 28 december 1894

opmerkingen over de naam en/of titel
Bij K.B. van 28 december 1894 werd hem toegestaan de naam 'Van Tecklenburg' aan de naam 'Harte' toe te voegen

geboorteplaats en -datum
Utrecht, 15 oktober 1853

overlijdensplaats en -datum
's-Gravenhage, 4 juli 1937

Partij/stroming

stroming(en)
R.K (Rooms-Katholieken)

Hoofdfuncties/beroepen (5/6)

  • lid Raad van State, van 15 juli 1908 tot 1 mei 1934 (benoemd bij K.B. van 11 juli 1908)
  • ambteloos, van augustus 1905 tot juli 1908
  • minister van Financiën, van 1 augustus 1901 tot 16 augustus 1905
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 16 mei 1894 tot 1 augustus 1901 (voor het kiesdistrict Grave)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 1 mei 1888 tot 20 maart 1894 (voor het kiesdistrict Grave)

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

Partijpolitieke functies (0/2)

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

Nevenfuncties (2/5)

  • voorzitter Raad van Commissarissen "A. Jurgens' Vereenigde Fabrieken" N.V., van 1913 tot 1937
  • lid Raad van Commissarissen "A. Jurgens' Vereenigde Fabrieken" N.V., van 1902 tot 1913

afgeleide functies, presidia etc. (2/6)
  • waarnemend vicepresident Raad van State, 1932
  • waarnemend vicepresident Raad van State, 1928

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

Activiteiten

als parlementariër
  • Sprak in de Tweede Kamer vooral over financiële en justitiële aangelegenheden (Wetboek van Koophandel, zuivelhandel); voorts enkele malen over buitenlandse zaken en binnenlandse zaken (Kieswet)
  • Diende in 1898 met De Savornin Lohman (v.a.r.) en de liberalen Hartogh, Rethaan Macaré en Tydeman een initiatiefvoorstel in over het openen van de mogelijkheid van revisie van een strafvonnis. Dit voorstel werd in 1899 wet.

opvallend stemgedrag (0/2)

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.


als bewindspersoon (beleidsmatig)
  • Diende in 1903 een wetsvoorstel in over afschaffing (in 1922) van de staatsloterij. Het wetsvoorstel werd door zijn opvolger ingetrokken.
  • Diende in 1904 een wetsvoorstel in over verhoging van het tarief voor invoer ter bescherming van binnenlandse producten. Dit wetsvoorstel werd door zijn opvolger ingetrokken.

Wetenswaardigheden

uit de privésfeer (3/4)
  • Tijdens zijn ministerschap vertaalde hij het Japanse Burgerlijk Wetboek in het Nederlands
  • Zijn vrouw was 15 jaar jonger dan hij
  • Werd financieel onafhankelijk door zijn huwelijk met een dochter van de margarinefabrikant Jurgens uit Oss. De invloed van de familie Jurgens in het district Grave droeg sterk bij aan zijn verkiezing tot Kamerlid in 1888.

verkiezingen
  • Was in 1884 Tweede Kamerkandidaat in het district Utrecht, maar werd niet gekozen (kreeg ca. 13 procent van de stemmen).
  • Werd in 1888, 1891, 1894, 1897 en 1901 bij enkelvoudige kandidaatstelling gekozen in het district Grave
  • Werd in 1905, na zijn ministerschap, bij de Tweede Kamerverkiezingen in het district Grave na herstemming verslagen door D.A.P.N. Koolen.

niet-aanvaarde politieke functies
  • In 1901 herkozen in het district Grave; aanvaardde zijn benoeming niet in verband met zijn benoeming tot minister van Financiën

U ziet een selectie van wetenswaardigheden. In de uitgebreide versie is een overzicht van wetenswaardigheden opgenomen.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.

Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.