Jhr. P.J.J.S.M. van der Does de Willebois

foto Jhr. P.J.J.S.M. van der Does de Willebois
Bron: Fotoarchief Eerste Kamer

Lid van de Bossche katholieke elite, die na onder meer gedeputeerde te zijn geweest in 1884 burgemeester van zijn geboortestad werd. Hij bleef dat 33 jaar. Vanaf 1898 tevens Eerste Kamerlid, wat hij tot 1923 bleef. Hij was toen tachtig jaar. Nam als oudste lid enkele keren het voorzitterschap van de Senaat waar.

Rooms-Katholieken, Algemeene Bond (RKSP)
in de periode 1898-1923: lid Eerste Kamer, fractievoorzitter EK

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornamen

Petrus Josephus Johannes Sophia Maria

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
's-Hertogenbosch, 9 januari 1843

overlijdensplaats en -datum
's-Hertogenbosch, 11 mei 1937

3.

Partij/stroming

stroming(en)
R.K. (Rooms-Katholieken)

4.

Hoofdfuncties/beroepen (6/8)

  • voorzitter R.K.-fractie Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 21 september 1922 tot 20 maart 1924
  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 17 juli 1917 tot 18 september 1923 (voor Noord-Brabant)
  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 20 september 1904 tot 27 juni 1917 (voor Noord-Brabant)
  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 28 maart 1898 tot 23 juli 1904 (voor Noord-Brabant)
  • burgemeester van 's-Hertogenbosch, van 1 april 1884 tot 1 juli 1917
  • lid Gedeputeerde Staten van Noord-Brabant, van 4 oktober 1870 tot juli 1883

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Partijpolitieke functies (0/1)

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

6.

Nevenfuncties (2/11)

  • hoofdingeland waterschap Noordoostelijk Noord-Brabant
  • buitengewoon lid Centrale Gezondheidsraad, omstreeks 1919

afgeleide functies, presidia etc. (2/17)
  • lid Centrale Afdeling (Eerste Kamer der Staten-Generaal), van maart 1923 tot september 1923
  • lid Centrale Afdeling (Eerste Kamer der Staten-Generaal), van december 1921 tot juli 1922

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

7.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

8.

Activiteiten

als parlementariër (2/4)
  • Stemde in 1901 als enige katholiek vóór de ontwerp-Woningwet
  • Stemde in 1901 tegen de ontwerp-Militiewet

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

9.

Wetenswaardigheden

algemeen
  • Na 1883 niet herkiesbaar als lid van Gedeputeerde Staten, omdat zijn schoonvader Commissaris der Koningin was geworden
  • Als burgemeester bevorderde hij de komst van nustbedrijven en zette hij zich in voor verbetering van de reinigingsdienst en voor stadsuitbreiding
  • Als oudste lid in jaren enkele malen waarnemend Eerste Kamervoorzitter. Verving van 10 april tot 29 mei 1923 voorzitter Van Voorst tot Voorst, die afwezig was vanwege ziekte.

uit de privésfeer
Twee van zijn zussen waren kloosterlinge

niet-aanvaarde politieke functies
  • lid Eerste Kamer, april 1890 (weigerde benoeming)

10.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

11.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.