A. (Arend) Braat

foto A. (Arend) Braat
bron: Het Leven/Spaarnestad/HGvN

'Boer Braat'. Voorman van de Plattelandersbond. Kleurrijk afgevaardigde in de periode tussen de Wereldoorlogen die bekendheid kreeg door zijn weinig parlementaire omgangsvormen en strijd tegen de zomertijd. Zijn vijf initiatiefwetsvoorstellen daarover werden alle verworpen. Vertegenwoordiger van een partij die zich afzette tegen de 'moderne' stedelijke samenleving. Was afkomstig van één van de toen nog tamelijk geïsoleerde Zuid-Hollandse eilanden. Gehuwd met een rijke boerendochter. Vanwege zijn onconventionele optreden vaak onderwerp van spotprenten.

Plattelandersbond
in de periode 1919-1937: lid Tweede Kamer, fractievoorzitter TK

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornaam (roepnaam)

Arend (Arend)

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Hekelingen (Z.H.), 15 februari 1874

overlijdensplaats en -datum
Hekelingen (Z.H.), 11 januari 1947

3.

Partij/stroming

partij(en)
  • Plattelandersbond, van 1917 tot 1932 (gefuseerd met "Het Groene Front")
  • NBTMP (Nationale Boeren-, Tuinders- en Middenstanderspartij), van september 1932 tot 20 augustus 1933 (bedankte als lid)

4.

Hoofdfuncties/beroepen (4/8)

  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 18 september 1919 tot 9 mei 1933
  • fractievoorzitter Plattelandersbond, Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 18 september 1919 tot 9 mei 1933 (1919-1922 en 1925-1933 eenmansfractie)
  • lid Provinciale Staten van Zuid-Holland, van 3 juli 1923 tot 7 juli 1931
  • lid gemeenteraad van Hekelingen, van 3 september 1935 tot 15 november 1940

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Partijpolitieke functies (0/4)

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

6.

Nevenfuncties

redacteur "De Nieuwe Plattelander"

7.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

8.

Activiteiten

als parlementariër (2/3)
  • Diende tussen 1921 en 1926 vijf initiatiefwetsvoorstellen in tot afschaffing van de zomertijd, die alle werden verworpen (in 1925 door de Eerste Kamer met 31 tegen 17 stemmen). Zijn laatste voorstel werd, op 1 maart 1929, verworpen met alleen zijn eigen stem vóór.
  • Diende in 1927 met Lingbeek (HGSP) een voorstel tot wijziging van het Reglement van Orde in, waardoor de vereiste ondersteuning bij indiening van amendementen en moties zou worden geschrapt. Het voorstel werd in maart 1928 met 71 tegen 2 stemmen verworpen.

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

9.

Wetenswaardigheden

algemeen (3/6)
  • In 1930 vroeg hij een interpellatie aan in Provinciale Staten, omdat hij vond dat gedeputeerde Schaper niet behoorlijk afscheid had genomen na een bezoek aan Hekelingen. Omdat de interpellatie pas na drie weken zou worden gehouden, pleegde hij korte tijd obstructie door het aanvragen van diverse stemmingen.
  • Werd in 1933 bij toeval niet herkozen, omdat de zetel werd binnengehaald via de lijst waarvan C. Vervoorn aanvoerder was. Verliet uit onvrede over de gang van zaken in augustus 1934 de boerenpartij.
  • Werd eind 1934 voorlopig lid van de NSB maar in 1935 als lid geweigerd

anekdotes en citaten (3/5)
  • Toen in de Tweede Kamer een motie-Beumer had geleid tot uitstel van een debat over een door hem ingediend voorstel tot afschaffing van de zomertijd, liep hij naar de ministerstafel en verscheurde daar demonstratief zijn redevoering
  • Schaper vergeleek hem met de liberale afgevaardigde Ridder Van Rappard; noemde deze een "gelikte" en Braat een "ongelikte beer"
  • Hij noemde kindertoeslagen voor ambtenaren een soort 'fokpremie'

verkiezingen
  • Was in 1917 verliezend Tweede Kamerkandidaat in het district Brielle

pseudoniemen, bij-, koos- en schuilnamen
"Boer Braat"

U ziet een selectie van wetenswaardigheden. In de uitgebreide versie is een overzicht van wetenswaardigheden opgenomen.

10.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

11.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.