Mr. E.J.H. Borret

foto Mr. E.J.H. Borret
bron: Rijksbureau voor Kunsthistorische Documentatie

Negentiende-eeuwse bestuurder en politicus. Advocaat-generaal in Maastricht uit een vooraanstaande Bossche familie. Zoon van de Gouverneur van Noord-Brabant. Behoorde in de Tweede Kamer als katholiek tot de conservatieven en werd in 1866 als 'hoofd' van de Ultramontaanse (=conservatief-katholieke) 'partij' gezien. Was dertien jaar staatsraad en, tot zijn vroegtijdige overlijden, minister van Justitie in het kabinet-Van Zuylen van Nijevelt.

conservatief (katholiek)
in de periode 1849-1867: lid Tweede Kamer, minister, lid Raad van State

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornamen

Eduardus Josephus Hubertus

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
's-Hertogenbosch, 17 augustus 1816

overlijdensplaats en -datum
's-Gravenhage, 10 november 1867

3.

Partij/stroming

stroming(en)
conservatief

4.

Hoofdfuncties/beroepen (5/6)

  • advocaat-generaal Provinciaal Gerechtshof te Maastricht, van 1 januari 1847 tot 1 juli 1853
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 13 februari 1849 tot 20 augustus 1850 (voor het kiesdistrict Maastricht)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 7 oktober 1850 tot 20 september 1852 (voor het kiesdistrict Maastricht)
  • lid Raad van State, van 1 juli 1853 tot 1 juni 1866 (benoemd bij K.B. van 13 juni 1853)
  • minister van Justitie, van 1 juni 1866 tot 10 november 1867

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Nevenfuncties

lid Staatscommissie tot onderzoek van de zaken der Maatschappij van Weldadigheid, van november 1855 tot augustus 1859

afgeleide functies, presidia etc.
  • lid afdeling Justitie (Raad van State)
  • lid afdeling geschillen van bestuur (Raad van State)

6.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

7.

Activiteiten

als bewindspersoon (beleidsmatig)
  • Bracht geen belangrijke wetgeving tot stand en heeft, buiten zijn begroting, geen wetsvoorstellen verdedigd in de Eerste Kamer

8.

Wetenswaardigheden

algemeen
  • Werd in 1852 tegen de verwachting in niet herkozen
  • Vormde in november 1866 samen met minister Heemskerk de commissie die namens de Koning de buitengewone zitting van de Staten-Generaal opende. Hij sprak de openingsrede uit.

uit de privésfeer
  • Was al in de laatste weken van oktober 1867 uitgeschakeld door ernstige ziekte
  • Een broer van hem was pastoor (o.a. in Vogelenzang)
  • Kreeg een staatsbegrafenis. Die begrafenis in Den Haag ging met veel (militair) ceremonieel gepaard en geschiedde in aanwezigheid van vertegenwoordigers van het vorstenhuis, de regering, de volksvertegenwoordiging en vele andere hoogwaardigheidsbekleders. De uitvaart werd geleid door de apostolisch internuntius in Nederland.

verkiezingen (3/5)
  • Werd in 1852 verslagen door P.F.E. van Wintershoven (lib.)
  • Werd in 1853 in het district Tilburg na herstemming verslagen door F.J. Jespers en C.C.A. Beens (beiden lib.)
  • Werd in 1860 in het district Tilburg verslagen door C.C.A. Beens

niet-aanvaarde politieke functies
  • minister van R.K. Eredienst, juni 1856 (geweigerd)

U ziet een selectie van wetenswaardigheden. In de uitgebreide versie is een overzicht van wetenswaardigheden opgenomen.

9.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

10.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.