H.M.J. (Henri) Blomjous

foto H.M.J. (Henri) Blomjous
bron: Beeldbank Nationaal Archief

Tilburgse industrieel, die in de Eerste Kamer tot de vooraanstaande katholieke leden behoorde. Had vele functies in organisaties van katholieke werkgevers. Op sociaaleconomisch gebied nam hij vaak conservatieve standpunten in. Was tevens woordvoerder defensie. Stak zijn bewondering voor Colijn nooit onder stoelen of banken.

Algemeene Bond (RKSP), RKSP, KVP
in de periode 1920-1946: lid Eerste Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornamen (roepnaam)

Henricus Maria Joseph (Henri)

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Tilburg, 11 augustus 1877

overlijdensplaats en -datum
Tilburg, 10 februari 1953

3.

Partij/stroming

partij(en)
  • RKSP (Roomsch-Katholieke Staatspartij), tot 22 december 1945
  • KVP (Katholieke Volkspartij), vanaf 22 december 1945

4.

Hoofdfuncties/beroepen

  • directeur wollenstoffenfabriek "J.A. Blomjous" C.V. te Tilburg, vanaf oktober 1907
  • lid Provinciale Staten van Noord-Brabant, van 4 juli 1916 tot 30 november 1920 (1916-1919 voor het kiesdistrict Tilburg)
  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 30 november 1920 tot 23 juli 1946 (in 1920-1923 voor Noord-Brabant)

5.

Nevenfuncties (2/16)

  • voorzitter curatorium R.K. Leergangen te Tilburg
  • lid benoemingscommissie Voorlopige Staten-Generaal, van 2 november 1945 tot mei 1946 (namens de Eerste Kamer)

afgeleide functies, presidia etc. (2/10)
  • lid Huishoudelijke Commissie (Eerste Kamer der Staten-Generaal), van 18 oktober 1945 tot 23 juli 1946
  • lid Centrale Afdeling (Eerste Kamer der Staten-Generaal), van 4 juni 1946 tot 23 juli 1946

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

6.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

7.

Activiteiten

als parlementariër
  • Hield zich in de Eerste Kamer onder meer bezig met economische zaken, defensie, buitenlandse zaken en landbouw
  • Voerde in 1926 in tijdens het eerste debat met het kabinet-De Geer naast fractievoorzitter Van Lanschot namens de katholieken het woord.

opvallend stemgedrag (0/8)

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

8.

Wetenswaardigheden

algemeen
  • Werd op 29 januari 1916 tot Statenlid gekozen, maar pas op 4 juli geïnstalleerd
  • Voorstander van protectionisme, stond op dat punt tegenover zijn partijgenoot minister Verschuur

uit de privésfeer (3/4)
  • Een dochter was gehuwd met J.Ch.A.M. van de Mortel, Eerste Kamerlid en burgemeester van Tilburg
  • Zijn broer was gehuwd met een jongere zus van Th.J.A. Duynstee, Tweede Kamerlid
  • Zijn begrafenis werd bijgewoond door Mgr. W. Mutsaerts, bisschop van Den Bosch

verkiezingen
  • Kreeg in 1920 bij zijn verkiezing tot Eerste Kamerlid 27 stemmen, tegen 20 stemmen op P.J.J. de Wit
  • In 1923, 1929, 1935 en 1937 gekozen door Groep I: Noord-Brabant, Zeeland, Utrecht en Limburg

U ziet een selectie van wetenswaardigheden. In de uitgebreide versie is een overzicht van wetenswaardigheden opgenomen.

9.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

10.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.