M.L.F. (Max) Bajetto

foto M.L.F. (Max) Bajettovergrootglas

In Nederlands-Indië geboren officier van het Nederlands-Indische leger. Bracht het uiteindelijk tot generaal en divisiecommadant. Was in Indië ook actief bij de Katholieke Sociale Actie. Na zijn pensionering Indisch woordvoerder van de katholieke Tweede Kamerfractie. Voorstander van krachtige handhaving van het rijksverband tussen Nederland en Indië. Verzette zich in 1938 tegen een soort Dominion-status voor Nederlands-Indië en ging in 1948 over naar Welters Katholiek Nationale Partij, waarvan hij bovendien voorzitter werd.

RKSP , KVP
in de periode 1937-1946: lid Tweede Kamer

Voornamen (roepnaam)

Max Louis Frans (Max)

Personalia

geboorteplaats en -datum
Meester Cornelis (Ned.-Indië), 22 april 1881

overlijdensplaats en -datum
's-Gravenhage, 14 april 1956

levensbeschouwing
Rooms-Katholiek

Partij/stroming

partij(en)
  • RKSP (Roomsch-Katholieke Staatspartij), tot 22 december 1945
  • KVP (Katholieke Volkspartij), van 22 december 1945 tot 1948
  • lijst-Welter, 1948
  • KNP (Katholiek Nationale Partij), van 1949 tot 1955

Hoofdfuncties/beroepen

  • officier Oost-Indisch Leger, van 1903 tot 1910
  • adjudant van de commandant van de vierde militaire afdeling, Oost-Indisch Leger te Bandoeng, van 1916 tot mei 1918
  • chef tweede militaire afdeling, Oost-Indisch Leger te Magelang, van mei 1918 tot 1923
  • verlof in Nederland, van 1923 tot 1925
  • kapitein-adjudant, Oost-Indisch Leger te Palembang, van 1925 tot 1926
  • commandant vijftiende bataljon, Oost-Indisch Leger te Meester Cornelis, van 1926 tot 1928
  • overste, militair commandant, Oost-Indisch Leger op Ambon, van 1928 tot 1931
  • commandant vijfde regiment infanterie, Oost-Indisch Leger te Semarang, van 1931 tot maart 1931
  • commandant eerste divisie en eerste militaire afdeling, KNIL (Koninklijk-Nederlandsch-Indisch Leger) op Java te Batavia, van maart 1933 tot 1937
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 8 juni 1937 tot 4 juni 1946

officiersrangen
  • tweede luitenant der infanterie, Oost-Indisch Leger, vanaf 1903
  • eerste luitenant der infanterie, Oost-Indisch Leger, tot 1918
  • kapitein der infanterie, Oost-Indisch Leger, van 1918 tot 1 januari 1927
  • majoor der infanterie, Oost-Indisch Leger, van 1 januari 1927 tot 2 november 1928
  • luitenant-kolonel der infanterie, Oost-Indisch Leger, van 2 november 1928 tot februari 1931
  • kolonel der infanterie, Oost-Indisch Leger, van februari 1931 tot 22 februari 1933
  • generaal-majoor KNIL (Koninklijk Nederlandsch-Indisch Leger), van 22 maart 1933 tot juni 1937
  • luitenant-generaal titulair, vanaf juni 1937

Activiteiten

als parlementariër
  • Was woordvoerder Indische zaken van de RKSP-fractie

opvallend stemgedrag
  • In 1945 stemden hij en Ruijs de Beerenbrouck als enigen van hun fractie vóór een motie-Schouten waarin de regering werd gevraagd de Tijdelijke Staten-Generaal de volledige parlementaire rechten toe te kennen

Wetenswaardigheden

uit de privésfeer
  • Maakte in 1906-1907 de expeditie naar Celebes mee
  • Zijn vader was tekenleraar te Batavia

Publicaties/bronnen

publicaties
"De Katholieken en Indië" (1946)

literatuur/documentatie
Wie is dat? 1956

Uitgebreide versie

uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.

Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.