Drs. A.Th.B. (Ank) Bijleveld-Schouten

foto Drs. A.Th.B. (Ank) Bijleveld-Schoutenvergrootglas Ank Bijleveld (1962) is sinds 1 januari 2011 Commissaris van de Koning(in) in Overijssel. Zij was van 22 februari 2007 tot 14 oktober 2010 staatssecretaris van Binnenlandse Zaken en Koninkrijksrelaties in het vierde kabinet-Balkenende. Mevrouw Bijleveld was Tweede Kamerlid in de periode 1989-2001 en in 2010. Daarvoor werkte zij bij de gemeente Hengelo (Ov.), was zij raadslid in Enschede en was zij actief bij het dekenaat van Enschede. Van 1 januari 2001 tot 22 februari 2007 was zij burgemeester van Hof van Twente. Zij was enige jaren vicefractievoorzitter en in 2010 betrokken bij de onderhandelingen tijdens de kabinetsformatie.

CDA
in de periode 1989-heden: lid Tweede Kamer, staatssecretaris, Commissaris van de Koning(in)

voornamen (roepnaam)

Anna Theodora Bernardina (Ank)

personalia

geboorteplaats en -datum
IJsselmuiden, 17 maart 1962

levensbeschouwing
Rooms-Katholiek

partij/stroming

partij(en)
CDA (Christen-Democratisch Appèl)

hoofdfuncties en beroepen

  • beleidsmedewerker Bureau beleidsplanning, gemeente Hengelo (Ov.), van 1986 tot maart 1989 
  • lid gemeenteraad van Enschede, van 29 april 1986 tot 16 november 1989 
  • projectleider pilot-project kantoorautomatisering, gemeente Hengelo (Ov.), van maart 1989 tot november 1989 
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 16 november 1989 tot 16 januari 2001 
  • burgemeester van Hof van Twente, van 1 januari 2001 tot 22 februari 2007 
  • staatssecretaris van Binnenlandse Zaken en Koninkrijksrelaties (belast met onder Koninkrijksrelaties, financiën en wetgeving lagere overheden, rampenbestrijding, vermindering lastendruk en organisatie rijksoverheid), van 22 februari 2007 tot 14 oktober 2010 
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 17 juni 2010 tot 1 januari 2011 
  • Commissaris van de Koning (tot 30 april 2013 'van de Koningin') in Overijssel, vanaf 1 januari 2011 

takenpakket (bewindspersoon)
  • Was als staatssecretaris belast met a. het beleid en beheer met betrekking tot de financiële verhoudingen met medeoverheden (Financiële Verhoudingswet, Gemeentefonds en Provinciefonds) en de coördinatie van (algemene en specifieke) uitkeringen aan medeoverheden; b. beleid en de wetgeving aangaande de inrichting en werking van provincies en gemeenten (Gemeentewet, Provinciewet), inclusief veiligheidsregio's, brandweer en geneeskundige hulp bij ongevallen en rampen; c. beleid ten aanzien van elektronische publieke dienstverlening en de vermindering van administratieve lasten voor burgers; d. beleid ten aanzien van overheidsinformatie en archiefselectie, en van basisadministraties persoonsgegevens en Nederlandse reisdocumenten; e. openbaarheid van bestuur; f. Algemene bestuursdienst en organisatie bedrijfsvoering Rijk; g. ontwikkeling en uitvoering van het Nederlandse beleid inzake de samenwerkingsrelatie van Nederland met de Nederlandse Antillen en Aruba en de coördinatie van de Nederlandse personele, materiële en financiële inzet daarbij (De staatssecretaris van BZK is belast met het transitieproces van de bestuurlijke herinrichting van de Nederlandse Antillen in het algemeen en namens het land Nederland met de omvorming van de drie kleine eilanden tot openbaar lichaam in het bijzonder, De minister van Justitie is namens de rijksministerraad opdrachtgever voor de aanpassing van het Statuut, en van de organieke wetten ter uitvoering daarvan met betrekking tot de rechtspleging en de rechtshandhaving en voor eventuele aanpassing van de overkoepelende bestuursstructuur; h. Andere aangelegenheden waarvan de behartiging door de minister aan haar werd toevertrouwd 

partijpolitieke functies

overzicht
  • voorzitter CDA-bestuurdersvereniging, vanaf 1 oktober 2011 
  • lid partijbestuur CDA (namens de bestuurdersvereniging) 

vorige
  • fractiesecretaris CDA gemeenteraad van Enschede, van april 1986 tot november 1989 
  • penningmeester bestuurdersvereniging CDA Kamerkring Overijssel, van mei 1986 tot december 1989 
  • lid Commissie Programma van Uitgangspunten CDA (Commissie-Steenkamp), van 1991 tot 15 april 1992 
  • vicefractievoorzitter CDA Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 26 mei 1998 tot 16 januari 2001 
  • lid programmacommissie CDA Tweede Kamerverkiezingen 2002 
  • lid vertrouwenscommissie nieuwe voorzitter CDA, 2002 
  • voorzitter programmacommissie CDA Statenverkiezingen Overijssel, 2003 
  • voorzitter CDA-adviescommissie kandidaatstelling Tweede Kamerverkiezingen 2012 

lijsttrekkerschap etc.
  • Was bij de Tweede Kamerverkiezingen in 1998 en opnieuw in 2010 nummer twee op de CDA-kandidatenlijst 

nevenfuncties

huidige
  • voorzitter Prins Bernhard Cultuurfonds Overijssel 
  • lid slgemeen bestuur Fonds Nazorg Gesloten Stortplaatsen 
  • voorzitter Nationaal Comité 200 jaar Koninkrijk der Nederlanden, vanaf 5 juli 2011 
  • voorzitter Stichting Pensioenfonds Caribisch Nederland 
  • lid bestuur Oranje Fonds, vanaf 22 maart 2012 
  • lid Raad van Advies Oorlogsgravenstichting 
  • voorzitter Beraad Ondernemingsdossier 

vorige
  • lid dagelijks bestuur lichaam woonwagencentra Oost-Twente, van mei 1986 tot december 1989 
  • voorzitter dekenale begeleidingsgroep R.K. studentenpastor, Universiteit Twente, van mei 1987 tot februari 1997 
  • lid bestuur dekenaat Enschede, van april 1989 tot september 1994 
  • lid bestuur pastoraal centrum voor Overijssel "De Zwanenhof", van april 1989 tot 1994 
  • lid Raad voor Economische aangelegenheden, Aartsbisdom Utrecht, van augustus 1991 tot juni 1996 
  • lid bestuur R.K. PABO "Edith Stein", van september 1991 tot mei 1996 
  • lid redactie "Politieke Vorming voor vrouwen", Stichting Burgerschapskunde 
  • voorzitter Stichting "Activa" te Enschede, van januari 1994 tot februari 1997 
  • lid bestuur Valerius Ensemble te Enschede, vanaf 1994 
  • lid Raad van Toezicht Oost-Nederland Zorgverzekeraars, vanaf februari 1996 (nog in 1997) 
  • lid bestuur Stichting "Koonon" (Katholieke opleidingen voor onderwijsgevenden Noord- en Oost-Nederland) te Hengelo (Ov.), vanaf mei 1996 (nog in 1997) 
  • lid bestuur ROC (Regionaal Opleidingscentrum) Oost-Nederland te Hengelo (Ov.), vanaf februari 1997 
  • voorzitter bestuur professionele Jeugdtheater "Rosa Sonnevanck" te Enschede, vanaf maart 1997 
  • lid dagelijks bestuur Regio Twente, van mei 2002 tot februari 2007 
  • informateur collegevorming Gedeputeerde Staten van Overijssel, 2003 
  • bestuursvoorzitter SRN (Stichting Reclassering Nederland), van januari 2003 tot februari 2007 
  • lid Raad van Advies Stichting "Instituut GAK" 
  • lid Raad van Toezicht Integraal Kankercentrum Stedendriehoek Twente, tot februari 2007 
  • voorzitter Raad van Toezicht "Mediant", tot februari 2007 
  • lid Raad van Toezicht ITC (International Institute for Geo-Information Science and Earth Observation) Universiteit Twente, tot februari 2007 
  • lid stuurgroep 'Handhaven op niveau' (portefeuille leerplicht en prostitutie), van 2003 tot februari 2007 
  • plaatsvervangend kroonlid SER (Sociaal-Economische Raad), van april 2004 tot februari 2007 
  • lid Adviescollege Landelijk management development brandweer, van oktober 2006 tot februari 2007 
  • lid Commissie inrichting verkiezingsproces, van januari 2007 tot 22 februari 2007 

erefuncties, comité's van aanbeveling etc.
lid Comité van Aanbeveling Landelijke Stichting Tegen Zinloos Geweld, tot februari 2007

opleiding

voortgezet onderwijs
  • gymnasium-a, R.K. "Dominicus College" te Nijmegen, van 1974 tot 1980 

academische studie
  • bestuurskunde, Technische Hogeschool Twente te Enschede, van 1980 tot januari 1986 

activiteiten

als parlementariër
  • Hield zich als Tweede Kamerlid in de periode 1989-2001 vooral bezig met sociale zaken, gezinsaangelegenheden en Antilliaanse zaken 
  • Diende in 1998 een initiatiefwetsvoorstel in om werknemers meer mogelijkheden te geven arbeid en zorg te combineren. Dit voorstel werd in 2005 ingetrokken. 
  • Was in 2010 woordvoerster media en cultuur. 

als bewindspersoon (beleidsmatig)
  • Bracht in 2008 de Nota 'Juridische keuzes regelgeving Bonaire, Sint-Eustatius en Saba' uit. Daarin wordt de wetgevingsoperatie aangekondigd die nodig is om de status van de deze eilanden van de Nederlandse Antillen te veranderen. Er komen wetten over de openbare lichamen voor Bonaire, Sint Eustatius en Saba, voor de financiële verhoudingen met deze eilanden en er komt een herziening van de Kieswet. Ook diverse bestaande rijkswetten moeten worden aangepast. Die wet- en regelgeving hangt samen met de uitvoering van een in oktober 2006 tot stand gekomen akkoord over de staatkundige positie van de drie eilanden. 
  • Voerde in december 2008 namens Nederland de onderhandelingen op de Ronde Tafelconferentie in Willemstad (N.A.) over de staatkundige toekomst van de Nederlandse Antillen. Op de conferentie werd een akkoord bereikt over sanering van de Antilliaanse staatsschuld, en over het financieel beheer en toezicht op de rechtshandhaving na ontbinding van de Nederlandse Antillen als staatkundige eenheid. 
  • Bracht in 2009 het Beleidskader gemeentelijke herindeling uit, waarin het uitgangspunt 'gemeentelijke herindeling van onderop' blijft gehandhaafd (de regering zal zelf geen initiatieven ondernemen). Wel wordt nadere invulling gegeven aan het draagvlakcriterium en aan de wijze waarop dit criterium wordt getoetst. Indien er geen sprake is van een unaniem draagvlak in gemeenten, is het aan de provincie om te beoordelen of er wel een voldoende draagvlak is voor voortzetting van de herindeling. 
  • Kwam in 2009 samen met minister Van der Laan met een Interbestuurlijk Actieplan Bevolkingsdaling. Rijk, provincies en gemeenten gaan de ongewenste gevolgen van bevolkingskrimp in sommige delen van het land aanpakken. Kern daarbij is dat krimpgemeenten met het vaststellen van regionale actieplannen onderlinge solidariteit tonen en verstandig inspelen op bevolkings- en huishoudensdaling. Het Rijk ondersteunt op woongebied de verbeteringen van de leefbaarheid met 31 miljoen euro en regelt ook op nationaal niveau solidariteit tussen groei- en krimpgebieden. Bij wijze van experiment krijgt een aantal gemeenten tijdelijk een hogere uitkering uit het Gemeentefonds. Bovendien wordt vanaf 2015 bij de verdeling van het geld voor stedelijke vernieuwing ook rekening gehouden met de economische slagkracht van gemeenten. 

als bewindspersoon (wetgeving)
  • Bracht in 2007 een wijziging van de Gemeentewet en de Provinciewet in het Staatsblad (Stb. 124). Hierdoor wordt de mogelijkheid om als wethouder of gedeputeerde ontheffing te krijgen om buiten de gemeente resp. provincie te wonen, verruimd. Met de wijziging werd een gegroeide praktijk vastgelegd. Het wetsvoorstel was in 2006 ingediend door minister Remkes. (30.480) 
  • Bracht in 2007 de Wet algemene bepalingen burgerservicenummer in het Staatsblad (Stb. 288). De wet introduceert het burgerservicenummer (BSN) voor de klantcontacten tussen burger en overheid waarbij het gebruik van een persoonsnummer nodig is ten behoeve van eenduidige identificatie en registratie van personen en voor de gegevensuitwisseling tussen overheidsorganisaties onderling. Dit algemene persoonsnummer treedt in de plaats van het bestaande sociaal-fiscaalnummer (sofinummer). Het wetsvoorstel was in 2005 ingediend door minister Pechtold en in 2006 in de Tweede Kamer verdedigd door minister Nicolaï. (30.312) 
  • Bracht in 2007 een wijziging (Stb. 570) van de Gemeentewet tot stand waardoor de maximering van de tarieven van de onroerendzaakbelasting per 1 januari 2008 werd geschrapt (31.133) 
  • Bracht in 2008 een wijziging (Stb. 475) van de Kieswet tot stand in verband met het verlenen van kiesrecht voor de verkiezing van de leden van het Europees Parlement aan alle Nederlanders die in de Nederlandse Antillen en Aruba woonachtig zijn. De Raad van State en het Europees Hof van Justitie had het maken van onderscheid tussen Nederlanders binnen en buiten Europa onrechtmatig geoordeeld. (31.392) 
  • Bracht in 2008 samen met minister Hirsch Ballin een wijziging (Stb. 551) van de Bekendmakingswet tot stand waardoor de uitgifte van het Staatsblad en de Staatscourant via internet mogelijk worden. 
  • Bracht in 2009 een wijziging van de Paspoortwet tot stand, waardoor regels worden gesteld aan het opnemen van biometrische gegevens aan reisdocumenten. Voortaan worden in reisdocumenten die van een chip zijn voorzien ook twee vingerafdrukken van de houder opgenomen. Er komt een een centrale reisdocumentenadministratie. (31.324) 
  • Bracht in 2009 wetten tot stand, waarbij vijftien gemeenten worden opgeheven en vijf nieuwe gemeenten worden gevormd. De gemeenten Moordrecht, Nieuwerkerk aan den IJssel en Zevenhuizen-Moerkapelle gaan samen in de gemeente Zuidplas; Winschoten, Scheemda en Reiderland worden samengevoegd tot de gemeente Oldambt; Helden, Kessel, Maasbree en Meijel gaan op in Peel en Maas; het gebied van de gemeente Meerlo-Wanssum wordt verdeeld over de gemeenten Horst aan de Maas en Venray; de gemeente Arcen en Velden wordt bij Venlo gevoegd. 
  • Bracht in 2009 een wet tot stand waardoor de gemeente Rozenburg per 18 maart 2010 wordt samengevoegd met de gemeente Rotterdam en een daarvan een deelgemeente wordt 
  • Bracht in 2009 een wijziging (Stb. 320) van de Wet op de lijkbezorging tot stand. Hierdoor wordt onder meer de termijn voor begraven en cremeren verlengd naar zes werkdagen. Tevens wordt bepaald dat in alle gevallen van overlijden van kinderen de gemeentelijke lijkschouwer moet worden ingeschakeld. Hiermee moet worden uitgesloten dat kindermishandeling als doodsoorzaak onopgemerkt blijft. (30.696) 
  • Bracht in 2010 een wet over harmonisatie van uitkeringsrechten van Tweede Kamerleden in het Staatsblad (Stb. 122). De duur van de uitkering wordt verlaagd van maximaal zes naar maximaal vier jaar en er komt een sollicitatieplicht. Er komen regels voor openbaarmaking van inkomsten uit nevenfuncties van Eerste en Tweede Kamerleden en van leden van het Europees Parlement. De wet vloeit voort uit het advies van de Commissie-Dijkstal. Het wetsvoorstel was in 2006 ingediend door minister Remkes en in 2009 in de Tweede Kamer verdedigd door minister Ter Horst. (30.693) 
  • Bracht in 2010 de Wet openbare lichamen Bonaire, Sint Eustatius en Saba (BES-eilanden) (Stb. 345) tot stand. Deze drie eilanden stappen in het kader van de staatkundige vernieuwing van het Koninkrijk uit de Nederlandse Antillen en treden als openbaar lichaam toe tot het Nederlandse staatsbestel. De wet regelt de instelling en inrichting van deze openbare lichamen, de samenstelling, de bevoegdheden van hun besturen, de openbaarheid van hun vergaderingen, het toezicht op deze structuren en de verhoudingen tot het Rijk. Een pakket van wetsvoorstellen regelt de verdere overgang. (31.954) 
  • Bracht in 2010 wetten tot stand tot samenvoeging van de gemeenten Bodegraven en Reeuwijk, van de gemeenten Lith en Oss en van de gemeenten Margraten en Eijsden 
  • Bracht in 2010 wetten tot stand tot samenvoeging van de gemeenten Breukelen, Loenen en Maarssen (nieuwe gemeente Stichtse Vecht), van de gemeenten Bolsward, Nijefurd, Sneek, Wûnseradiel en Wymbritseradiel (nieuwe gemeente Sûdwest Fryslân) en van de gemeenten Wervershoof, Andijk en Medemblik (nieuwe gemeente Medemblik) 
  • Bracht in 2010 diverse wetten tot stand in verband met opheffing per 10 oktober 2010 van de Nederlandse Antillen en tot verandering van de staatkundige positie van de eilandgebieden van de Nederlandse Antillen binnen het Koninkrijk. Curaçao en Sint Maarten worden landen binnen het Koninkrijk. De wijziging van de staatkundige positie gaat gepaard met schuldsanering en strikter financieel toezicht vanuit Nederland. (32.213) 

wetenswaardigheden

algemeen
  • Was in september 2010 tijdens de formatie-onderhandelingen secondante van fractievoorzitter Verhagen 

uit de privésfeer
  • Beviel tijdens het zomerreces 1993 van een dochter 
  • Haar vader was beroepsmilitair 

woonplaats
Goor (Ov.)

ridderorden
Ridder in de Orde van Oranje-Nassau, 16 januari 2001

verenigingen, sociëteiten, genootschappen etc.
lid CDJA (Christen-Democratisch Jongeren Appèl)

publicaties/bronnen

literatuur/documentatie
  • NRC Handelsblad, 24 januari 1991 
  • Klaas Salverda, "Kordaat en bescheiden. Portret Ank Bijleveld", VNG Magazine, 23 maart 2007 
  • Rik Winkel, "Meer van de knikkers dan van het spel", Het Financieele Dagblad, 3 september 2010 
  • Toof Brader en Marja Vuijsje, "Haagse portretten. Tweede-Kamerleden, ministers, staatssecretarissen" (1995, 1999) 

familie/gezin

huwelijk/samenlevingsvorm
gehuwd, 1984

kinderen
2 dochters

Bovenstaande gegevens zijn ontleend aan het biografisch archief van het Parlementair Documentatiecentrum (PDC) van de Universiteit Leiden en betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was.
Aanvullingen en gemotiveerde correcties ontvangt PDC graag. U kunt hiervoor de "reageer-keuze" aan de rechterzijde van deze pagina gebruiken of uw aanvullingen per post sturen naar PDC, antwoordnummer 10801, 2501 BW Den Haag of per email aan info@biografieen.com.