G.J. (Gert-Jan) Oplaat

foto G.J. (Gert-Jan) Oplaatvergrootglas Authentieke Twentse boerenvertegenwoordiger op de rechtervleugel van de VVD. Was voor die partij in de Tweede Kamer acht jaar landbouwwoordvoerder, die over een goede dossierkennis beschikte. Hij is deelgenoot in een grote agrarische onderneming die is gespecialiseerd dierveredeling en belangenbehartiger van de pluimveesector. Streed eerder onder meer tegen het in zijn ogen te strenge mestbeleid. Trad in zijn vrije tijd op plattelandsfeesten op als zanger in cabaret- en muziekduo.

VVD
in de periode 1998-2006: lid Tweede Kamer

voornamen (roepnaam)

Gert Jan (Gert-Jan)

personalia

geboorteplaats en -datum
Markelo, 22 november 1964

levensbeschouwing
Protestants

partij/stroming

partij(en)
VVD (Volkspartij voor Vrijheid en Democratie), vanaf 1989

hoofdfuncties en beroepen

  • deelgenoot grote agrarische onderneming, gespecialiseerd in dierveredeling (pluimvee) te Markelo, van 1982 tot 19 mei 1998 
  • lid gemeenteraad van Markelo, van april 1994 tot april 1998 
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 19 mei 1998 tot 23 mei 2002 
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 26 juli 2002 tot 30 november 2006 
  • voorzitter Kamer van Koophandel voor Centraal Gelderland, vanaf 16 oktober 2007 

partijpolitieke functies

vorige
  • lid bestuur VVD afdeling Markelo, van mei 1992 tot maart 1994 
  • lid VVD-commissie Landbouw, Natuurbeheer en Visserij, van 1995 tot mei 1998 
  • lid VVD-bestuurdersvereniging 

nevenfuncties

huidige
  • voorzitter Raad van Adviseurs "Metgezel Beheer" B.V. (betaald) 
  • voorzitter NVP (Nederlandse Vakbond Pluimveehouders), vanaf juni 2008 
  • lid bestuur Stichting Fonds voor Pluimveebelangen 
  • lid bestuur Productschap Pluimvee en Eieren, vanaf oktober 2008 
  • lid dagelijks bestuur Productschap Pluimvee en Eieren, vanaf februari 2009 

vorige
  • columnist landelijke agrarische vakpers 
  • columnist businessblad 
  • voorzitter Oranjevereniging Markelo (onbetaald) 
  • lid Raadgevende Interparlementaire Beneluxraad 
  • lid bestuur NVP (Nederlandse Vakbond Pluimveehouders), regio Noord, vanaf maart 2007 
  • lid dagelijks bestuur NVP (Nederlandse Vakbond Pluimveehouders), van mei 2007 tot maart 2008 
  • vicevoorzitter Nederlandse Vakbond Pluimveehouders, van maart 2008 tot juni 2008 

erefuncties, comité's van aanbeveling etc.
ambassadeur Nederlandse Federatie Edelpelsdierhouders

opleiding

lager onderwijs
  • Openbare lagere school te Markelo 

voortgezet onderwijs
  • m.a.v.o. te Lochem, van 1976 tot 1980 
  • h.a.v.o.-4 te Holten, van 1980 tot 1981 

overige opleidingen
  • kadercursus dierveredeling te Almelo, 1984 
  • middenstandsdiploma te Delden, 1986 
  • cursus economische vorming toekomstige ondernemer, van 1983 tot 1984 

wetenswaardigheden

algemeen
  • Was boerenactieleider tegen het mest- en ammoniakbeleid en werd in 1994 gekozen tot 'Boer van het jaar'. In 'linkse kringen' stond hij bekend als 'de Markelose Bolkestein'. 
  • Pleitte samen met zijn fractiegenoot Wilders in 2004 voor een rechtsere koers van hun partij. Met tien stellingen wilden zij het debat in de VVD verlevendigen. De twee vonden onder meer dat Turkije nooit EU-lid mocht worden en dat de maximumsnelheid moest worden verhoogd. Ook wilden zij het budget voor ontwikkelingssamenwerking halveren, radicale moskeeën verbieden en radicale imams het land laten uitzetten. 

uit de privésfeer
Zijn vader is pluimveehouder

woonplaats
Markelo

ridderorden
Ridder in de Orde van Oranje-Nassau, 27 april 2007

overige onderscheidingen en prijzen
agrarisch ondernemer van het jaar 1994

hobby's
  • cabaret en zang (helft van regionaal cabaretduo "Het BrookDuo") 
  • sport (met name voetbal) 

publicaties/bronnen

literatuur/documentatie
Toof Brader en Marja Vuijsje, "Haagse portretten. Tweede-Kamerleden, ministers, staatssecretarissen" (1999)

familie/gezin

huwelijk/samenlevingsvorm
gehuwd (tweede huwelijk) te Markelo, 21 maart 2014

kinderen
1 zoon en 1 dochter

beroep grootvader (vaderskant)
landbouwer

beroep grootvader (moederskant)
landbouwer

Bovenstaande gegevens zijn ontleend aan het biografisch archief van het Parlementair Documentatiecentrum (PDC) van de Universiteit Leiden en betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was.
Aanvullingen en gemotiveerde correcties ontvangt PDC graag. U kunt hiervoor de "reageer-keuze" aan de rechterzijde van deze pagina gebruiken of uw aanvullingen per post sturen naar PDC, antwoordnummer 10801, 2501 BW Den Haag of per email aan info@biografieen.com.