G.H. Hintzen

foto G.H. Hintzen
Bron: Onze Afgevaardigden

Rotterdamse zakenman en econoom, die als liberaal Tweede Kamerlid vurig aanhanger was van vrijhandel. Had oog voor de sociale noden in de maatschappij en wees verruiming van armenzorg niet af. Als Kamerlid meer deskundige dan politicus. Werd in december 1897 wethouder van Rotterdam en in 1902 vennoot in de bankiersfirma Mees en Zoonen. Had tijdens de Eerste Wereldoorlog een groot aandeel bij het op gang houden van de Nederlandse handel.

oud- of vrije liberalen
in de periode 1888-1897: lid Tweede Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornamen

George Hermann

2.

Personalia

wijziging in naam en/of titulatuur
  • G.H. Hintzen, tot 8 november 1928
  • Dr. G.H. Hintzen, vanaf 8 november 1928 (nadat aan hem door de Handelsch-Hogeschool in Rotterdam een eredoctoraat was verleend)

geboorteplaats en -datum
Amsterdam, 6 januari 1851

overlijdensplaats en -datum
Rotterdam, 18 november 1932

3.

Partij/stroming

stroming(en)
  • (oud-)liberaal
  • anti-Takkiaan, 1894

4.

Hoofdfuncties/beroepen (4/9)

  • firmant, bankiershuis "R. Mees en Zoonen" te Rotterdam, van 1 januari 1903 tot 1 januari 1926
  • wethouder (van financiën) van Rotterdam, van 2 december 1897 tot 1 november 1903
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 16 mei 1894 tot 24 december 1897 (1894-1897 voor het kiesdistrict Rotterdam, 1897 voor het kiesdistrict Rotterdam IV)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 7 mei 1888 tot 20 maart 1894 (voor het kiesdistrict Rotterdam)

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Partijpolitieke functies (0/1)

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

6.

Nevenfuncties (2/23)

  • lid Raad van Commissarissen Nieuwe Afrikaanse Handelsvereniging
  • lid Raad van Commissarissen Zuid-Hollandsche Electrische Spoorwegmaatschappij

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

7.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

8.

Activiteiten

als parlementariër (2/4)
  • Diende in 1893 een initiatiefwetsvoorstel in, dat ertoe sterkte in de (openbare) lijsten van hoogstaangeslagenen niet de aanslag in de vermogensbelasting te vermelden; dit voorstel werd later ingetrokken
  • Interpelleerde in 1889 minister Keuchenius over de koffieveilingen in Nederlands-Indië

opvallend stemgedrag (0/1)

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

9.

Wetenswaardigheden

uit de privésfeer
  • Was oprichter van de Maatschappij voor werkmanswoningen, 1896
  • Zijn vader was commissionair

verkiezingen (3/4)
  • Versloeg in 1897 W.B. van Staveren (arp) na herstemming
  • Werd in 1894 met vijf andere anti-Takkiaanse liberalen in de eerste stemmingsronde gekozen
  • Werd in 1891 met acht andere liberalen in de eerste stemmingsronde gekozen

U ziet een selectie van wetenswaardigheden. In de uitgebreide versie is een overzicht van wetenswaardigheden opgenomen.

10.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

11.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.