Dr. C.L. (Connie) Patijn

foto Dr. C.L. (Connie) Patijn
bron: Beeldbank Nationaal Archief

PvdA-Tweede Kamerlid en staatsraad. Telg uit oude vooraanstaande patriciërsfamilie met grote public spirit. Topambtenaar op Economische Zaken en Buitenlandse Zaken. Protestants-christelijk orangist. Brak na de oorlog met andere CHU'ers door naar de PvdA. Als Tweede Kamerlid woordvoerder buitenlandse zaken. Werd tot zijn teleurstelling in 1965 geen staatssecretaris. Sinds eind jaren zestig partijloos. Hoogleraar volkenrecht in Utrecht en later staatsraad in buitengewone dienst. Vader van Schelto en Michiel Patijn.

PvdA
in de periode 1956-1978: lid Tweede Kamer, staatsraad in buitengewone dienst

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornamen (roepnaam)

Constantijn Leopold (Connie)

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
's-Gravenhage, 28 september 1908

overlijdensplaats en -datum
's-Gravenhage, 7 september 2007

3.

Partij/stroming

partij(en)
  • CHU (Christelijk-Historische Unie)
  • PvdA (Partij van de Arbeid), vanaf 9 februari 1946 (tot eind jaren zestig)

4.

Hoofdfuncties/beroepen (3/8)

  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 6 november 1956 tot 22 februari 1967
  • buitengewoon hoogleraar volkenrecht (vanaf 1961 leer der internationale politieke betrekkingen, 1961-1963 tevens recht der internationale organisaties), Rijksuniversiteit Utrecht, van 1 oktober 1960 tot 1 juli 1972
  • staatsraad in buitengewone dienst, Raad van State, van 1 september 1975 tot 1 oktober 1978 (benoemd bij K.B. van 6 augustus 1975)

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Partijpolitieke functies (0/2)

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

6.

Nevenfuncties (2/12)

  • voorzitter Nationale Raad van Advies inzake Hulpverlening aan minderontwikkelde landen, van 1970 tot 1978 (erelid in 1978)
  • lid/voorzitter NCO (Nationale Commissie Ontwikkelingsstrategie), van december 1970 tot september 1978

afgeleide functies, presidia etc. (2/3)
  • voorzitter bijzondere commissie inzake ministeriële verantwoordelijkheid voor leden van het Koninklijk Huis (Tweede Kamer der Staten-Generaal), van 19 mei 1964 tot juni 1966
  • voorzitter vaste commissie voor Buitenlandse Zaken (Tweede Kamer der Staten-Generaal), van 3 oktober 1966 tot 22 februari 1967

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

7.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

8.

Activiteiten

als parlementariër (2/3)
  • Was in 1957 één van de woordvoerders van zijn fractie bij de behandeling van het wetsvoorstel tot goedkeuring van het E.E.G.-verdrag
  • Voerde in 1963 namens zijn fractie het woord bij de behandeling van het wetsvoorstel tot goedkeuring van het algemene verdrag met Duitsland ('Generalbereinigung')

opvallend stemgedrag (0/2)

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

9.

Wetenswaardigheden

algemeen
  • Toen de PvdA hem bij de formatie van het kabinet-Cals niet voordroeg als staatssecretaris van Buitenlandse Zaken voelde hij zich zeer gegriefd

uit de privésfeer
  • Promoveerde bij prof. J.H.W. Verzijl
  • Zijn derde zoon, Jacob Adriaan Nicolaas, was burgemeester van achtereenvolgens Dodewaard, Doesburg en Naarden
  • Zijn echtgenote was actief in leesclubs voor socialistische vrouwen

anekdotes en citaten
  • In het debat over het EEG-verdrag in 1957 ging PvdA-afgevaardigde Nederhorst een kwartier over de afgesproken tijd heen. Voor hem resteerde toen nog maar een kwartier, waarin hij zijn tekst van een half uur over de monetaire unie afraffelde, zodat deze toch geheel in de Handelingen kon worden opgenomen.

10.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

11.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.