Mr. J.A. van Hamel

foto Mr. J.A. van Hamel
bron: Beeldbank Nationaal Archief

Liberaal Tweede Kamerlid. Volgde in 1910 zijn vader op als hoogleraar en in 1917 als Tweede Kamerlid, hetgeen hij echter slechts anderhalf jaar was. Kreeg vooral bekendheid als Volkenbondscommissaris in Danzig en als voorzitter van het Bijzonder Gerechtshof in Amsterdam.

Liberale Unie
in de periode 1917-1918: lid Tweede Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornamen

Joost Adriaan

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Amsterdam, 8 oktober 1880

overlijdensplaats en -datum
Baarn, 18 oktober 1964

3.

Partij/stroming

partij(en)
Liberale Unie

4.

Hoofdfuncties/beroepen (4/10)

  • hoogleraar strafrecht en strafvordering, Gemeentelijke Universiteit te Amsterdam, van 7 september 1910 tot 16 september 1917
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 25 april 1917 tot 17 september 1918 (voor het kiesdistrict Amsterdam IV)
  • advocaat te Amsterdam, vanaf 1929
  • voorzitter Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam, van 24 juli 1945 tot 1 januari 1950

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Partijpolitieke functies

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

6.

Nevenfuncties (2/19)

  • persoonlijk adviseur van koningin Juliana bij de afwikkeling van de kwestie-Soestdijk, met name voor wat de reorganisatie van de hofhouding betrof, van oktober 1956 tot november 1956
  • voorzitter Commissie van Drie, van 14 november 1956 tot 27 mei 1957 (onderzoek naar publicaties over het hof en de rol die minister Beyen en de hoffunctionarissen Van Heeckeren en Van Maasdijk daarbij hadden gespeeld)

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

7.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

8.

Activiteiten

als parlementariër
  • Sprak regelmatig over justitiële onderwerpen en voorts over onderwijs, handel (distributie) en bij de behandeling van de ontwerp-Zuiderzeewet

opvallend stemgedrag (0/1)

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

9.

Wetenswaardigheden

algemeen
  • Volgde zijn vader in 1910 op als hoogleraar en in 1917 als Tweede Kamerlid

uit de privésfeer
Neef (oomzegger) van B.C.J. Loder, raadsheer in de Hoge Raad

verkiezingen
  • Versloeg bij tussentijdse verkiezingen in 1917 J. Loopuit (sdap)
  • Versloeg bij de algemene verkiezingen in 1917 A. de Hullu (comité anti-grondwetsherziening) en D. Wijnkoop (sdp)
  • Was in 1918 nummer twee op de kandidatenlijst in de kieskringen in de provincie Noord-Holland, maar werd niet gekozen

10.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

11.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.