A. baron van Dedem

foto A. baron van Dedem
bron: Onze Afgevaardigden

Eén van de leidende figuren van de ongesplitste ARP van vóór 1894. Aanvankelijk officier en daarna landeigenaar in Overijssel en Gelderland. In 1879 gekozen als Tweede Kamerlid voor het district Zwolle in plaats van de liberaal Van Naamen van Eemnes. Enkele keren voorzitter van de antirevolutionaire Kamerclub in de Tweede Kamer. Koos in 1894 de zijde van Lohman. Werd in 1913 verslagen door een vrij-liberaal en werd toen gedeputeerde van Overijssel. Eenvoudige landedelman, die op het fraai gelegen Huize Voorstonden, eigendom van zijn echtgenote barones De Vos van Steenwijk, woonde en die in aanzien stond bij zijn pachters.

antirevolutionair, Vrij-AR, CHP, CHU
in de periode 1879-1913: lid Tweede Kamer, fractievoorzitter TK

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornaam

Alexander

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Dalfsen, 7 februari 1838

overlijdensplaats en -datum
Brummen (Gld.), 1 maart 1931

begraafplaats en -datum
Dalfsen, 3 maart 1931

3.

Partij/stroming

partij(en)
  • ARP (Anti-Revolutionaire Partij), tot november 1896
  • VAR (Vrij-Antirevolutionaire Partij), van november 1896 tot 16 april 1903
  • CHP (Christelijk-Historische Partij), van 16 april 1903 tot 9 juli 1908
  • CHU (Christelijk-Historische Unie), vanaf 9 juli 1908

4.

Hoofdfuncties/beroepen (11/17)

  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 15 september 1879 tot 11 oktober 1884 (voor het kiesdistrict Zwolle)
  • voorzitter antirevolutionaire Kamerclub, Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 21 december 1879 tot september 1881
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 17 november 1884 tot 18 mei 1886 (voor het kiesdistrict Zwolle)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 14 juli 1886 tot 17 augustus 1887 (voor het kiesdistrict Zwolle)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 19 september 1887 tot 27 maart 1888 (voor het kiesdistrict Zwolle)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 1 mei 1888 tot 20 maart 1894 (voor het kiesdistrict Zwolle)
  • voorzitter antirevolutionaire Kamerclub, Tweede Kamer der Staten-Generaal, van maart 1890 tot 15 september 1891
  • voorzitter antirevolutionaire Kamerclub, Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 20 september 1892 tot 20 maart 1894
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 16 mei 1894 tot 16 september 1913 (voor het kiesdistrict Zwolle)
  • lid Provinciale Staten van Overijssel, van 1 juli 1913 tot 1 juli 1919 (voor het kiesdistrict Dalfsen)
  • lid Gedeputeerde Staten van Overijssel, van 2 juli 1913 tot 1 juli 1919

officiersrangen
  • tweede luitenant der cavallerie, van 1859 tot 1864
  • eerste luitenant der cavallerie, van 1864 tot 1876

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Nevenfuncties (2/7)

  • voorzitter Staatscommissie voor de binnenschipperij, van 28 mei 1905 tot januari 1912
  • lid Raad van Commissarissen Maatschappij tot Exploitatie der Staatsspoorwegen, omstreeks 1909 en nog in 1915

afgeleide functies, presidia etc. (2/10)
  • lid Centrale Afdeling (Tweede Kamer der Staten-Generaal), van mei 1912 tot september 1912
  • lid Centrale Afdeling (Tweede Kamer der Staten-Generaal), van januari 1913 tot juni 1913

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

6.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

7.

Activiteiten

als parlementariër
  • Sprak in de Tweede Kamer onder meer over landbouw, nijverheid, militaire zaken, waterstaat en financiën
  • Interpelleerde in 1890 minister Mackay over de ministerscrisis (aftreden minister Keuchenius)

opvallend stemgedrag (0/5)

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

8.

Wetenswaardigheden

algemeen
  • Tegenstander van afschaffing van plaatsvervanging bij het leger

uit de privésfeer (3/7)
  • Zijn eerste schoonvader, J.Th. Roessingh Udink, was burgemeester van Denekamp (1830-1839) en gedeputeerde van Overijssel (1839-1852)
  • Zijn echtgenote was een kleindochter van J.M. Kemper, lid Notabelenvergadering en Tweede Kamerlid
  • Zijn vader was landeigenaar, controleur van het kadaster en lid van Provinciale Staten van Overijssel

verkiezingen (3/13)
  • Versloeg in 1905 J.A. van Gilse (vdb)
  • Versloeg in 1909 W.H.M. Werker (vdb)
  • Werd in 1913 na herstemming met 26 stemmen verschil verslagen door F.M. Knobel (vl)

U ziet een selectie van wetenswaardigheden. In de uitgebreide versie is een overzicht van wetenswaardigheden opgenomen.

9.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

10.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.