G. (Gerrit) graaf Schimmelpenninck

foto G. (Gerrit) graaf Schimmelpenninck
bron: Beeldbank Nationaal Archief

Staatsman en diplomaat, die als een naaste vertrouweling van koning Willem I en Willem II gold. Was aanvankelijk zakenman, maar werd later hoofd van de Staatssecretarie, het administratieve centrum van de regering, en gezant in Sint Petersburg en Londen. Zat vanaf 1836 tevens in de Eerste Kamer. Werd door Willem II in 1848 naar Nederland gehaald, vooral om Thorbecke buiten het kabinet te houden. Zijn voorstellen voor het invoeren van een Grondwet naar Brits model werden echter door zijn collega's afgewezen, waarop hij ontslag nam. Was na de Aprilbeweging van 1853 nog een jaar Tweede Kamerlid. Zoon van raadpensionairs Rutger Jan.

regeringsgezind ten tijde van Willem I en II, conservatief, regeringsgezind ten tijde van Willem I
in de periode 1834-1854: secretaris van staat, lid Tweede Kamer, lid Eerste Kamer, minister

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornaam (roepnaam)

Gerrit (Gerrit)

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Amsterdam, 25 februari 1794

overlijdensplaats en -datum
Arnhem, 4 oktober 1863

3.

Partij/stroming

stroming(en)
  • gematigd liberaal
  • conservatief (na 1849)

4.

Hoofdfuncties/beroepen (6/15)

  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 1 december 1836 tot 13 februari 1849
  • tijdelijk minister van Buitenlandse Zaken, van 25 maart 1848 tot 17 mei 1848
  • tijdelijk minister van Financiën, van 25 maart 1848 tot 17 mei 1848
  • buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister te Londen, van mei 1848 tot 2 mei 1852
  • lid gemeenteraad van Diepenheim, van 15 oktober 1851 tot 4 oktober 1863
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 12 juli 1853 tot 17 september 1854 (voor het kiesdistrict Amsterdam)

ambtstitel
  • minister van staat, van 1 december 1836 tot 4 oktober 1863

(in)formateurschap(pen)
  • kabinetsformateur, van 23 maart 1848 tot 24 maart 1848

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Nevenfuncties (2/7)

  • vicepresident algemeene vergadering van deelnemers NRM (Nederlandsche Rijn-Spoorweg Maatschappij), omstreeks 1858
  • vicepresident Raad van Commissarissen NRM (Nederlandsche Rijn-Spoorweg Maatschappij), omstreeks 1858

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

6.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

7.

Activiteiten

als parlementariër
  • Behoorde in 1844 tot de zes Eerste Kamerleden die tegen het wetsvoorstel inzake de vrijwillige geldlening stemden
  • Stemde in 1848 bij de eerste lezing tegen hoofdstuk III (Staten-Generaal) van de nieuwe Grondwet

8.

Wetenswaardigheden

algemeen (3/4)
  • In november 1844 stemden hij, J.G. van Nes van Meerkerk en baron Huyssen van Kattendijke als enigen vóór het Adres van Antwoord op de troonrede waarin voorzichtig op hervormingen werd aangedrongen
  • Was voorstander van een Grondwet naar Brits model, met een door de koning benoemde onontbindbare Eerste Kamer
  • Bood op 14 mei 1848 zijn ontslag aan, nadat hij en minister Nepveu, zich als enigen in de ministerraad tegen de voorstellen van de Grondwetscommissie-Thorbecke hadden gekeerd.

uit de privésfeer
Zijn dochter huwde met een zoon van H.J. baron van Doorn van Westcapelle, Gouverneur, minister en vicepresident van de Raad van State

verkiezingen
  • Versloeg in 1853 J. Heemskerk Bzn. (lib.) na herstemming. Was ook kandidaat in het district Almelo, maar werd daar in de eerste ronde verslagen.
  • Geen kandidaat in 1854
  • Werd bij tussentijdse verkiezingen in januari 1855 in het district Almelo verslagen door G.M. van der Linden (lib.).

predicaten/adellijke titels
  • graaf, 13 juni 1834

U ziet een selectie van wetenswaardigheden. In de uitgebreide versie is een overzicht van wetenswaardigheden opgenomen.

9.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

10.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.