Jhr.Mr. C.J.Ch.H. (Carel) van Nispen tot Sevenaer

foto Jhr.Mr. C.J.Ch.H. (Carel) van Nispen tot Sevenaer
Bron: Rijksbureau voor Kunsthistorische Documentatie

Vooraanstaand katholiek Tweede Kamerlid uit een bekend Gelders geslacht. Afgevaardigde voor het district Breda en later voor Nijmegen. Ageerde in 1871 tegen het schrappen van de gelden voor het gezantschap bij de Paus en was een belangrijk tegenstander van de onderwijswet in 1878. Is in die zin als één van de eerste politieke voormannen van de katholieken te beschouwen. Min of meer de leider van de katholieke fractie. Maakte deel uit van de Grondwetscommissie in 1883, maar overleed in 1884. Krachtig gebouwde man. Vaak en lang sprekend, met een doordringend basgeluid, en met de nodige gebaren.

conservatief (katholiek), Bahlmanniaan ('Centrum')
in de periode 1871-1884: lid Tweede Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornamen (roepnaam)

Carel Jan Christiaan Hendrik (Carel)

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Zevenaar, 28 augustus 1824

overlijdensplaats en -datum
Arnhem, 3 april 1884

begraafplaats en -datum
Zevenaar, 7 april 1884 (familiegraf)

3.

Partij/stroming

stroming(en)
R.K. (Rooms-Katholieken)

4.

Hoofdfuncties/beroepen (4/6)

  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 22 februari 1876 tot 3 april 1884 (voor het kiesdistrict Nijmegen)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 18 september 1871 tot 22 december 1875 (1871-1875 voor het kiesdistrict Breda, september-december 1875 voor het kiesdistrict Nijmegen)
  • raadsheer Gerechtshof te Arnhem, van 1 april 1869 tot 3 april 1884
  • rechter-plaatsvervanger Arrondissementsrechtbank te Arnhem, van 1 juni 1861 tot 1 april 1869

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Nevenfuncties

lid Staatscommissie inzake de Grondwetsherziening (Staatscommissie-J. Heemskerk), van 11 mei 1883 tot 18 maart 1885

afgeleide functies, presidia etc.
lid Centrale Afdeling (Tweede Kamer der Staten-Generaal), van januari 1882 tot april 1882

6.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

7.

Activiteiten

als parlementariër
  • Voerde in de Kamer regelmatig het woord over uiteenlopende zaken (justitie, kiesrecht, onderwijs, militaire aangelegenheden, koloniën)

8.

Wetenswaardigheden

algemeen
  • In 1876 was een tussentijdse verkiezing nodig vanwege zijn benoeming tot raadsheer na totstandkoming van de nieuwe Wet op de rechterlijke organisatie
  • Werd in september 1880, maart 1881 en september 1882 als derde op de voordracht voor het Tweede Kamervoorzitterschap gezet

uit de privésfeer (3/5)
  • Zijn schoonvader was raadsheer in het Hooggerechtshof en in de Hoge Raad
  • De halfzus van zijn eerste echtgenote was getrouwd met J.N.J. Heerkens, buitengewoon lid Tweede Kamer
  • Een zoon van hem was gedeputeerde van Gelderland

verkiezingen (3/5)
  • Versloeg in 1883 K.W. van Gorkum (lib.)
  • Werd in 1879 met ruim 90 procent van de stemmen gekozen
  • Werd in 1875 in de districten Breda en Nijmegen gekozen en opteerde voor Nijmegen. Versloeg in Breda J.H. van Mierlo en in Nijmegen W. Francken.

niet-aanvaarde politieke functies
  • minister van R.K. Eredienst, januari 1868

U ziet een selectie van wetenswaardigheden. In de uitgebreide versie is een overzicht van wetenswaardigheden opgenomen.

9.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

10.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.