Mr. J. Heemskerk Bzn.

foto Mr. J. Heemskerk Bzn.
bron: Collectie-Van Eck (Nationaal Archief)

Amsterdams liberaal rechtsgeleerde en politicus. Medestander van Thorbecke en afgevaardigde voor de districten Amsterdam en Haarlem. Sprak in de Tweede Kamer weinig, maar was wel een ijverig lid bij de schriftelijke voorbereiding van wetsvoorstellen en regelmatig rapporteur. Stond bekend om zijn nauwgezette plichtsbetrachting en onkreukbaarheid. Redacteur van literair tijdschrift De Gids. Werd in 1850 eredoctor en lid van de Maatschappij der Nederlandse Letterkunde. In 1872 werd hij lid van de Raad van State, wat hij ruim acht jaar bleef.

Thorbeckiaan
in de periode 1849-1880: lid Tweede Kamer, lid Raad van State

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornaam

Jan

2.

Personalia

opmerkingen over de naam en/of titel
Bzn. staat voor Bijsteruszoon

geboorteplaats en -datum
Amsterdam, 16 februari 1811

overlijdensplaats en -datum
's-Gravenhage, 17 december 1880

3.

Partij/stroming

stroming(en)
liberaal (Thorbeckiaan)

4.

Hoofdfuncties/beroepen (8/9)

  • redacteur tijdschrift "De Gids", van 1850 tot 1872
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 13 februari 1849 tot 20 augustus 1850 (voor het kiesdistrict Amsterdam)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 7 oktober 1850 tot 26 april 1853 (voor het kiesdistrict Amsterdam)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 10 november 1853 tot 15 september 1862 (voor het kiesdistrict Haarlem)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 15 september 1862 tot 1 oktober 1866 (voor het kiesdistrict Amsterdam)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 19 november 1866 tot 3 januari 1868 (voor het kiesdistrict Amsterdam)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 25 februari 1868 tot 29 september 1872 (voor het kiesdistrict Amsterdam)
  • lid Raad van State, van 1 oktober 1872 tot 17 december 1880 (benoemd bij K.B. van 29 september 1872)

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Nevenfuncties (2/8)

  • lid curatorium "Stedelijk Gymnasium" te 's-Gravenhage, omstreeks 1862
  • ondervoorzitter Commissie belast met het afnemen der diplomatieke examens, van 27 juni 1874 tot 17 december 1880

afgeleide functies, presidia etc. (2/17)
  • lid afdeling Financiën (Raad van State)
  • lid afdeling Buitenlandse Zaken (Raad van State)

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

6.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

7.

Activiteiten

als parlementariër (2/3)
  • Stemde in 1860 tegen de ontwerp-Wet aanleg van spoorwegen voor rekening van de staat
  • Stemde op 23 maart 1868 vóór de motie-Blussé van Oud-Alblas, die uitsprak dat de Kamerontbinding van 1867 niet in het landsbelang was geweest

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

8.

Wetenswaardigheden

uit de privésfeer
Zijn vader was directeur van de oosterse handel en rederij te Amsterdam en hoofd van een kassierskantoor

verkiezingen (3/9)
  • Werd in 1862 in het district Amsterdam in de eerste stemmingsronde gekozen. Had in het district Haarlem niet de herstemming gehaald, omdat Van Hall en Van Mulken meer stemmen behaalden.
  • Werd in 1866 in de eerste stemmingsronde gekozen. Versloeg de antirevolutionaire tegenkandidaten.
  • Was in oktober 1866 Tweede Kamerkandidaat in Amsterdam, maar viel bij de eerste stemming uit. De twee overgebleven kandidaten, Van Bosse en Thorbecke, bedankten echter voor een verdere kandidatuur, waarna Heemskerk alsnog werd gekozen. Hij versloeg toen E.H. s'Jacob (cons.).

U ziet een selectie van wetenswaardigheden. In de uitgebreide versie is een overzicht van wetenswaardigheden opgenomen.

9.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

10.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.