Dr.Mr. B.J. Lintelo baron de Geer van Jutphaas

foto Dr.Mr. B.J. Lintelo baron de Geer van Jutphaas
bron: Rijksbureau voor Kunsthistorische Documentatie

Utrechtse hoogleraar die tot de voormannen van de ARP behoorde. Doceerde Romeins recht en geschiedenis en later ook hebreeuws, arabische en oosterse letteren. Als politicus actief in de gemeenteraad van Utrecht en in Provinciale en Gedeputeerde Staten. Bekleedde ook vele functies op waterstaatkundig gebied. Was al actief tijdens de Aprilbeweging van 1853 en later als voorstander van christelijk onderwijs in het Anti-schoolwetverbond. IJverig publicist op het gebied van de rechtsgeschiedenis en de filosofie. Geleerd, maar eenvoudig en sympathiek, met een docerende betoogtrant.

antirevolutionair
in de periode 1884-1894: lid Tweede Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornamen

Barthold Jacob

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Utrecht, 12 december 1816

overlijdensplaats en -datum
Jutphaas (Utr.), 4 augustus 1903

begraafplaats en -datum
Kerkveld bij Jutphaas, 10 augustus 1903 (familiegraf)

3.

Partij/stroming

partij(en)
  • ARP (Anti-Revolutionaire Partij), van 1879 tot november 1896
  • VAR (Vrij-Antirevolutionaire Partij), van januari 1897 tot 16 april 1903
  • CHP (Christelijk-Historische Partij), vanaf 16 april 1903

4.

Hoofdfuncties/beroepen (7/15)

  • lid Provinciale Staten van Utrecht, van 4 juli 1874 tot 4 augustus 1903 (voor het kiesdistrict IJsselstein)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 8 december 1884 tot 18 mei 1886 (voor het kiesdistrict Gorinchem)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 14 juli 1886 tot 17 augustus 1887 (voor het kiesdistrict Gorinchem)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 29 september 1887 tot 27 maart 1888 (voor het kiesdistrict Gorinchem)
  • voorzitter antirevolutionaire Kamerclub, Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 30 september 1887 tot 27 maart 1888
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 1 mei 1888 tot 20 maart 1894 (voor het kiesdistrict Sliedrecht)
  • lid Gedeputeerde Staten van Utrecht, van 3 juli 1889 tot 4 augustus 1903

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Partijpolitieke functies (0/3)

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

6.

Nevenfuncties (2/11)

  • tweede en eerste voorzitter Historisch Genootschap te Utrecht, omstreeks 1890
  • voorzitter Vereeniging tot uitgaaf der bronnen van het oude vaderlandsche recht, omstreeks 1890 en nog in 1901

afgeleide functies, presidia etc. (2/5)
  • lid Centrale Afdeling (Tweede Kamer der Staten-Generaal), van november 1890 tot januari 1891
  • lid Centrale Afdeling (Tweede Kamer der Staten-Generaal), van april 1891 tot september 1891

comités van aanbeveling, erefuncties etc.
erevoorzitter Ridderschap van Utrecht

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

7.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

8.

Activiteiten

als parlementariër
  • Voerde in de Tweede Kamer slechts enkele malen het woord, met name bij de Grondwetsherziening 1887 en over justitie

opvallend stemgedrag (0/1)

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

9.

Wetenswaardigheden

algemeen
  • Speelde een leidende rol in de Aprilbeweging van 1853

uit de privésfeer
Een dochter van hem was getrouwd met een zoon van jhr. F. van Hogendorp, buitengewoon Tweede Kamerlid (1848)

verkiezingen (3/8)
  • Versloeg in 1888 K. van Wijngaarden (lib.). Was in het district Amsterdam verliezend kandidaat.
  • Versloeg in 1891 J. Lels (lib.)
  • Was in 1894 geen Tweede Kamerkandidaat meer

U ziet een selectie van wetenswaardigheden. In de uitgebreide versie is een overzicht van wetenswaardigheden opgenomen.

10.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

11.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.