Jhr.Mr. T.A.J. (Titus) van Asch van Wijck

foto Jhr.Mr. T.A.J. (Titus) van Asch van Wijck
bron: Fotoarchief Eerste Kamer

Werkzaam AR-politicus, zoon van een Tweede Kamerlid. Had bovendien drie volle neven die Kamerlid waren. Was behalve lid van beide Kamers in twee perioden burgemeester van Amersfoort. Korte tijd minister van Koloniën in het kabinet-Kuyper. Was als oud-Gouverneur van Suriname één van de weinige koloniale deskundigen onder de antirevolutionairen, maar had als minister toch niet veel gezag en was al spoedig grotendeels uitgeschakeld vanwege ziekte, waaraan hij enige maanden later overleed.

ARP, antirevolutionair
in de periode 1881-1902: lid Tweede Kamer, lid Eerste Kamer, minister, Gouverneur van Suriname

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornamen (roepnaam)

Titus Anthony Jacob (Titus)

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Utrecht, 29 augustus 1849

overlijdensplaats en -datum
's-Gravenhage, 9 september 1902

3.

Partij/stroming

partij(en)
ARP (Anti-Revolutionaire Partij)

4.

Hoofdfuncties/beroepen (9/14)

  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 19 september 1881 tot 11 oktober 1884 (voor het kiesdistrict Zwolle)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 17 november 1884 tot 18 mei 1886 (voor het kiesdistrict Zwolle)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 14 juli 1886 tot 17 augustus 1887 (voor het kiesdistrict Zwolle)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 19 september 1887 tot 27 maart 1888 (voor het kiesdistrict Zwolle)
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 1 mei 1888 tot 12 mei 1891 (voor het kiesdistrict Kampen)
  • lid Eerste Kamer der Staten-Generaal, van 15 september 1896 tot 1 augustus 1901 (voor de provincie Utrecht)
  • lid gemeenteraad van 's-Gravenhage, van 17 mei 1898 tot 1 januari 1900 (gekozen in district I)
  • burgemeester van Amersfoort, van 1 januari 1900 tot 1 augustus 1901
  • minister van Koloniën, van 1 augustus 1901 tot 9 september 1902

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Partijpolitieke functies (0/1)

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

6.

Nevenfuncties (2/3)

  • lid bestuur schoolraad van de vereeniging "Christelijke verzorging van zenuwlijders"
  • lid Schoolraad Unie "Een School met den Bijbel", van 1900 tot 1902

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

7.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

8.

Activiteiten

als parlementariër (2/3)
  • Stemde in 1883 vóór de conclusie van een commissie van rapporteurs, waarin een de handelwijze van het Indische Gouvernement bij het afsluiten van een contract met de Bilitonmaatschappij werd veroordeeld. Aanneming van deze conclusie was voor minister De Brauw reden om af te treden.
  • Sprak in de Eerste Kamer vooral over Surinaamse en Indische aangelegenheden en over binnenlandse zaken (volksgezondheid, kiesrecht)

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

9.

Wetenswaardigheden

algemeen
  • Was vanaf januari 1902 uitgeschakeld vanwege een ernstige maagaandoening, waaraan hij in september van dat jaar overleed

verkiezingen (3/7)
  • Werd in 1898 bij tussentijdse verkiezingen in het kiesdistrict Rotterdam IV na herstemming verslagen door R.P. Mees R.Azn. (o.l.)
  • Werd in 1900 bij tussentijdse verkiezingen in het kiesdistrict Haarlem na herstemming verslagen door F.W. baron van Styrum (o.l.)
  • Versloeg in 1901 in het kiesdistrict Amersfoort jhr. C. Röell (ch)

niet-aanvaarde politieke functies
  • lid Tweede Kamer, augustus 1901 (vanwege zijn benoeming tot minister)

U ziet een selectie van wetenswaardigheden. In de uitgebreide versie is een overzicht van wetenswaardigheden opgenomen.

10.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

11.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.