Jhr.Mr. H.W. (Hubert) van Asch van Wijck

foto Jhr.Mr. H.W. (Hubert) van Asch van Wijck
bron: Onze Afgevaardigden

Antirevolutionair Tweede Kamerlid van wie zowel de vader als grootvader Tweede Kamerlid waren. Was advocaat in Arnhem en huwde met de dochter van een Gelders Eerste Kamerlid. Volgde in 1901 in het district Amersfoort zijn neef Titus op. Tamelijk actief Kamerlid met conservatieve opvattingen op sociaal gebied. Verloor in 1913 verrassend zijn zetel aan De Beaufort; Amersfoort had sinds 1853 alleen maar 'rechtse' afgevaardigden gehad. Werd nadien raadsheer in Suriname en Egypte.

ARP
in de periode 1901-1913: lid Tweede Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornamen (roepnaam)

Hubert Willem (Hubert)

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Assen, 30 augustus 1867

overlijdensplaats en -datum
Alexandrië (Egypte), 3 november 1935

3.

Partij/stroming

partij(en)
ARP (Anti-Revolutionaire Partij)

4.

Hoofdfuncties/beroepen (3/8)

  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 17 september 1901 tot 16 september 1913 (voor het kiesdistrict Amersfoort)
  • voorzitter Koloniale Staten van Suriname, van mei 1915 tot mei 1917
  • rechter Gemengde Rechtbanken in Egypte, van april 1921 tot 3 november 1935

U ziet een selectie van de loopbaan. In de uitgebreide versie is de gehele loopbaan in te zien.

5.

Partijpolitieke functies (0/1)

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

6.

Nevenfuncties (2/8)

  • vicepresident Algemeene Nederlandsche bond "Vrede door Recht", omstreeks 1907
  • commissaris-generaal Nederlandse afdeling op de Brusselse wereldtentoonstelling, van mei 1910 tot juni 1911

afgeleide functies, presidia etc. (2/4)
  • lid Commissie voor Huishoudelijke aangelegenheden (Tweede Kamer der Staten-Generaal), van 19 september 1912 tot 16 september 1913
  • lid Centrale Afdeling (Tweede Kamer der Staten-Generaal), van november 1912 tot januari 1913

U ziet een selectie van de nevenfuncties. In de uitgebreide versie is een overzicht van nevenfuncties in te zien.

7.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

8.

Activiteiten

als parlementariër (2/3)
  • Stemde in 1909 tegen een motie-Aalberse waarin om een 10-urige werkdag werd gevraagd
  • Onttrok zich in 1912 met drie andere ARP'ers (onder wie Kuyper) aan de stemming over de ontwerp-Bakkerswet

In de uitgebreide versie is een overzicht van opvallend stemgedrag opgenomen.

9.

Wetenswaardigheden

algemeen
  • Was als voorzitter van de Koloniale Staten van Suriname weinig populair

verkiezingen
  • Versloeg in 1901 bij tussentijdse verkiezingen W.H. de Beaufort (lib.). Werd gekozen, nadat zijn neef Titus was benoemd tot minister.
  • Versloeg in 1905 en 1909 W.H. de Beaufort (lib.).
  • Werd in 1913 verslagen door W.H. de Beaufort (v.l.)

10.

Familie/gezin

In de uitgebreide versie zijn, indien bekend, de familierelaties opgenomen.

11.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.