Mr.Drs. M.C.G. (Mona) Keijzer

foto Mr.Drs. M.C.G. (Mona) Keijzervergrootglas

Mona Keijzer (1968) is sinds 26 oktober 2017 staatssecretaris van Economische Zaken en Klimaat in het kabinet-Rutte III . Van 20 september 2012 tot 26 oktober 2017 was zij Tweede Kamerlid voor het CDA. Zij was woordvoerder verpleeg- en thuiszorg en ziekenhuiszorg en asiel- en migratie en integratiebeleid. Tevens was zij vicefractievoorzitter. Mevrouw Keijzer was voor de verkiezingen van 2012 kandidaat-lijsttrekker van het CDA. Voor zij Kamerlid werd, was zij advocaat en mediator en in 2007-2012 wethouder van Purmerend.

CDA
in de periode 2012-heden: lid Tweede Kamer, staatssecretaris

Voornamen (roepnaam)

Maria Cornelia Gezina (Mona)

Personalia

geboorteplaats en -datum
Volendam (gem. Edam-Volendam), 9 oktober 1968

levensbeschouwing
Rooms-Katholiek

Partij/stroming

partij(en)
CDA (Christen-Democratisch Appèl), vanaf 1991

Hoofdfuncties/beroepen

  • juridisch beleidambtenaar afdeling milieu, gemeente Waterland, van 1991 tot 1992
  • managementtrainee, faculteit Letteren, Rijksuniversiteit Leiden, van 1993 tot 1994
  • jurist, Inspectie Milieuhygiëne Gelderland, van 1995 tot 1997
  • lid gemeenteraad van Waterland, van 12 april 1994 tot 14 maart 2002
  • jurist afdeling milieuzaken, gemeente Almere, van 1997 tot 1998
  • wethouder (van welzijn, cultuur, onderwijs, sociale zaken, ruimtelijke ordening, milieu, volkshuisvesting) van Waterland, van april 1998 tot januari 2005
  • advocaat en mediator, "Abma Schreurs Advocaten Notarissen", van januari 2005 tot 25 oktober 2006
  • wethouder (van maatschappelijk welzijn, zorg, jeugdzorg, sport en recreatie) van Purmerend, van 5 november 2007 tot 12 juli 2012
  • lid gemeenteraad van Purmerend, van 11 maart 2010 tot 21 april 2010
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 20 september 2012 tot 26 oktober 2017
  • staatssecretaris van Economische Zaken en Klimaat (onder meer belast met consumentenbeleid, midden- en kleinbedrijf, telecom, post en marktordening), vanaf 26 oktober 2017

takenpakket (bewindspersoon)
  • Is als staatssecretaris belast met 1. mededinging en marktordening; 2. consumentenbeleid; 3. aanpak regeldruk; 4. midden- en kleinbedrijf, waaronder beleid met betrekking tot ondernemerschap, ondernemersfinanciering en retail agenda; 4. digitalisering; 5. Europese structuurfondsen; 6. telecom en 7 post
  • Werd in februari 2018 tevens belast met het innovatiebeleid en ruimtevaart

Activiteiten

als parlementariër
  • Op haar voorstel werden dertigledendebatten gehouden over de gevolgen van de decentralisatie van de Wmo, over opvoedpli's en over inkoop van dagbesteding
  • Nam in 2015 de (mede)verdediging (samen met Steven van Weyenberg, D66) over van Eddy van Hijum van een initiatiefwetsvoorstel over normalisering van de rechtspositie van ambtenaren. Het wetsvoorstel werd in 2016 door de Eerste Kamer aangenomen. (32.550 )
  • Bracht in 2015 samen met Peter Oskam een initiatiefnota uit over de omgang van kleinkind en grootouders na een echtscheiding in de familie (34.168 )
  • Diende in 2016 een initiatiefwetsvoorstel over de mogelijkheid om verheerlijking van terroristische misdrijven strafbaar te stellen (34.466 )

Wetenswaardigheden

uit de privésfeer
  • Haar echtgenoot is arts
  • Haar vader werkte in de bouw

woonplaats
Edam

Publicaties/bronnen

literatuur/documentatie
  • Laurens Berentsen, "Mona Keijzer boegbeeld vernieuwing CDA", Het Financieele Dagblad, 13 juni 2012
  • Freek Staps, "Huppetee, daar sta ik dan", NRC Weekend, 22 en 23 december 2012

Uitgebreide versie

uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.

Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.