J.S. (Jacques) Monasch

foto J.S. (Jacques) Monaschvergrootglas

Jacques Monasch (1962) was van 17 juni 2010 tot 23 maart 2017 lid van de Tweede Kamer. Tot 8 november 2016 maakte hij deel uit van de PvdA-fractie. Na zijn breuk met de PvdA begon hij de partij Nieuwe Wegen. De heer Monasch was eigenaar van Monasch Strategie & Communicatie en was in het verleden betrokken bij diverse verkiezingscampagnes. Ook adviseerde hij bedrijven en organisaties. Verder was hij eigenaar van een galerie met vestigingen in Moskou en Amsterdam. Hij werkte bij het Centrum voor Lokaal Bestuur en was deelgemeenteraadslid in Amsterdam-De Pijp. Hij was woordvoerder woningmarkt, cultuur en openbaar vervoer.

PvdA, fractie-Monasch (ex-PvdA)
in de periode 2010-2017: lid Tweede Kamer, fractievoorzitter TK

voornamen (roepnaam)

Jacques Simon (Jacques)

personalia

geboorteplaats en -datum
Rotterdam, 4 januari 1962

partij/stroming

partij(en)
  • PvdA (Partij van de Arbeid), van 1986 tot 8 november 2016
  • partijloos, van 8 november 2016 tot 28 november 2016
  • Nieuwe Wegen, vanaf 28 november 2016

lid tussentijds gevormde fractie(s)
fractie lid-Monasch, van 8 november 2016 tot 23 maart 2017

hoofdfuncties en beroepen

  • ambtenaar directoraat-generaal van Rijksbegroting, ministerie van Financiën, vanaf 1989
  • lid raad deelgemeente Amsterdam-De Pijp, van 1990 tot 1994
  • secretaris Centrum voor Lokaal Bestuur, WBS (Wiardi Beckman Stichting)
  • directeur Landelijk partijbureau en Tweede Kamerfractie PvdA, van 1993 tot 1996
  • directeur NDI (National Democratic Institute for International Affairs, buitenlandinstituut van de Amerikaanse Democratische Partij), vanaf 1996 (werd onder meer uitgezonden naar Oekraïne en Rusland en naar diverse voormalige Sovjet-republieken en Balkanlanden)
  • eigenaar van een galerie in Russische kunst te Moskou en Amsterdam
  • campagnemanager PvdA Tweede Kamerverkiezingen 2002
  • eigenaar "Monasch Strategie & Communicatie"
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 17 juni 2010 tot 23 maart 2017
  • fractievoorzitter fractie lid-Monasch Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 8 november 2016 tot 23 maart 2017

activiteiten

als parlementariër
  • Diende in 2011 samen met Farshad Bashir (SP), Ineke van Gent (GL) en Kees Verhoeven (D66) een initiatiefwetsvoorstel in over het bieden van de mogelijkheid tot inbesteding van openbaar vervoer in en rond Amsterdam, 's-Gravenhage, Rotterdam of Utrecht. De wet maakt het mogelijk netten en vervoer in één hand te houden, bij een vervoerder die langjarig kan investeren. Het voorstel werd in oktober 2012 aangenomen en de wet verscheen in Staatsblad 2012, nr. 556. (32.845)
  • Diende in 2016 samen met Agnes Mulder (CDA) een initiatiefwetsvoorstel in over een uiterste betaaltermijn van zestig dagen voor grote ondernemingen (34.559)

opvallend stemgedrag
  • Stemde in 2015 als enige van zijn fractie vóór het initiatiefvoorstel-Van der Staaij over een vereiste van tweederde bij goedkeuring van EU-verdragen (Grondwetsherziening, eerste lezing)
  • Stemde in 2016 als enige van zijn fractie vóór een motie-Van Bommel over zo spoedig mogelijk indienen van een wetsvoorstel tot intrekking van de goedkeuringswet voor het EU-associatieverdrag met Oekraïne

wetenswaardigheden

uit de privésfeer
  • Woonde in zijn jeugd enige jaren in Ethiopië en Tanzania
  • Zijn vader was medisch specialist (chirurg), zijn moeder deed zendingswerk

woonplaats
Sneek

publicaties/bronnen

publicaties
"De strijd om de macht: politieke campagnes, idealen en intriges" (2002)

literatuur/documentatie
Maaike van Houten, "Een insider die zich als outsider presenteert", Trouw, 15 oktober 2016

uitgebreide versie

uitgebreide versie
Van deze pagina bestaat een uitgebreide versie met partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding, wetenswaardigheden etc. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft. reageer

Bovenstaande gegevens zijn ontleend aan het biografisch archief van het Parlementair Documentatiecentrum (PDC) van de Universiteit Leiden en betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was.
Aanvullingen en gemotiveerde correcties ontvangt PDC graag. U kunt hiervoor de "reageer-keuze" aan de rechterzijde van deze pagina gebruiken of uw aanvullingen per post sturen naar PDC, antwoordnummer 10801, 2501 BW Den Haag of per email aan info@biografieen.com.