F. (Farshad) Bashir

foto F. (Farshad) Bashir

In Afghanistan geboren en sinds 1997 in Nederland woonachtig SP-Tweede Kamerlid. Was bij zijn intrede in de Kamer met 20 jaar het jongste lid uit de geschiedenis. Hij studeerde op dat moment wis- en natuurkunde in Groningen en was gemeenteraadslid in Leeuwarden. In Leiden had hij fiscaal recht gestudeerd. Begon zijn politieke activiteiten bij de SP-jongeren. Als Kamerlid een energiek en vasthoudend woordvoerder fiscale zaken, wonen en verkeer. Was tevens lid van de parlementaire enquêtecommissie woningcorporaties.

SP
in de periode 2008-2017: lid Tweede Kamer

Inhoudsopgave van deze pagina:


1.

Voornaam (roepnaam)

Farshad (Farshad)

2.

Personalia

geboorteplaats en -datum
Kabul (Afghanistan), 14 januari 1988

3.

Partij/stroming

partij(en)
SP (Socialistische Partij), vanaf 10 juli 2001

4.

Hoofdfuncties/beroepen

  • lid gemeenteraad van Leeuwarden, van 16 maart 2006 tot 15 januari 2008
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 15 januari 2008 tot 23 maart 2017
  • zelfstandig belastingadviseur "Taksgemak", vanaf april 2017

5.

Partijpolitieke functies

In de uitgebreide versie is een overzicht van partijpolitieke functies opgenomen.

6.

Nevenfuncties

huidige
  • lid Raad van Toezicht Academie voor Kleurrijk Leiderschap, vanaf 11 oktober 2012

vorige
  • lid jeugdraad Littenseradiel, van mei 2003 tot december 2004
  • organisatielid "Keer het Tij", Friesland, van november 2004 tot september 2006

afgeleide functies, presidia etc.
  • lid Tijdelijke Commissie Woningcorporaties (Tweede Kamer der Staten-Generaal), van 5 december 2012 tot maart 2013
  • lid parlementaire enquêtecommissie Woningcorporaties (Tweede Kamer der Staten-Generaal), van 16 april 2013 tot 21 april 2015

comités van aanbeveling, erefuncties etc.
lid Comité van Aanbeveling Stichting Edukans, vanaf oktober 2014

7.

Opleiding

In de uitgebreide versie is een overzicht van de opleiding(en) opgenomen.

8.

Activiteiten

als parlementariër
  • Op zijn voorstel werden (dertigleden)debatten gehouden over de fusie van twee vervoersbedrijven en over de gevolgen van bezuinigingen op het openbaar vervoer
  • Diende in 2011 samen met Jacques Monasch (PvdA), Ineke van Gent (GL) en Kees Verhoeven (D66) een initiatiefwetsvoorstel in over het bieden van de mogelijkheid tot inbesteding van openbaar vervoer in en rond Amsterdam, 's-Gravenhage, Rotterdam of Utrecht. Het voorstel is aangenomen. (32.845)

9.

Wetenswaardigheden

algemeen
  • Was met de leeftijd van twintig jaar en één dag op de dag van beëdiging het jongste Tweede Kamerlid aller tijden
  • Was in 2006 bij zijn aantreden het jongste gemeenteraadslid van Nederland

uit de privésfeer
  • Hij woont sinds 1997 in Nederland
  • Was actief in "Doorbraak" (vanaf 8 juni 2007 tot januari 2008)
  • Zijn vader was journalist en vluchtte ten tijde van het Taliban-bewind naar Nederland
 

10.

Uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.


Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.