Dr. M.L. (Mei Li) Vos

foto Dr. M.L. (Mei Li) Vosvergrootglas

Openhartige en goedlachse PvdA-politica met 'Oriëntaalse' roots. Kwam in 2007 in de Tweede Kamer na oprichtster en voorzitter te zijn geweest van het zich op flexwerkers en deeltijd-werknemers richtende AVV (het Alternatief voor Vakbond). Adviseerde daarvoor onder meer de overheid over de gevolgen van informatisering en over communicatie. Werd na haar eerste periode in de Kamer (tot 2010) directeur p.r. en public affairs van Orange Gas en opnieuw publiciste. Keerde in 2012 terug als Kamerlid. Was woordvoerster flexwerkers, marktwerking en kansspelen en hield zich ook bezig met wetenschapsbeleid, consumentenbeleid en financieel toezicht. Ondervoorzitter van de enquêtecommissie Fyra . Is sinds 2017 wederom bestuurder van het AVV.

PvdA
in de periode 2007-2017: lid Tweede Kamer

Voornamen (roepnaam)

Mei Li (Mei Li)

Personalia

geboorteplaats en -datum
Eindhoven, 31 maart 1970

Partij/stroming

partij(en)
PvdA (Partij van de Arbeid), vanaf 16 mei 2002

Hoofdfuncties/beroepen

  • zakelijk manager "Maarten Altena Ensemble", van 1994 tot 1995
  • coördinerend docent propedeuse politicologie, Universiteit van Amsterdam, van 1994 tot 1996
  • zelfstandig adviseur en publiciste, vanaf 1996
  • wetenschappelijk medewerker faculteit maatschappij- en gedragswetenschappen, Universiteit van Amsterdam (coördinator 'derde geldstroom' en doctoraal onderwijs bij politicologie en voor de International School of Humanities and Social Sciences), van 1999 tot 2002
  • onderzoeker bij de denktank Infordrome, van augustus 2000 tot september 2002 (gevolgen van de informatierevolutie op samenleving en overheid)
  • adviseur over informatisering en organisatie van de overheid in de informatiesamenleving (Internetprojectenbureau United Knowledge), van oktober 2002 tot 2004
  • coördinator kabinetsaanpak "waarden en normen", ministerie van Algemene Zaken/Rijksvoorlichtingsdienst, van 2004 tot 2006
  • medewerker algemene justitiële strategie, ministerie van Justitie, 2005 (opstellen discussienota 'De Gekozen Samenleving 2020')
  • voorzitter AVV (Alternatief voor Vakbond), van 2005 tot maart 2007
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 1 maart 2007 tot 17 juni 2010
  • zelfstandig adviseur en publiciste, van juni 2010 tot september 2012
  • directeur p.r. en public affairs "Orange Gas" (exploitatie en realisatie van 'groengas'tankstations), van april 2011 tot augustus 2012
  • associate partner NPEX, van augustus 2010 tot augustus 2012
  • lid Tweede Kamer der Staten-Generaal, van 20 september 2012 tot 23 maart 2017
  • vicevoorzitter AVV (Alternatief voor Vakbond), vanaf 1 september 2017 (belast met zzp-tak, public affairs en ledenwerving)

Activiteiten

als parlementariër
  • Diende in 2008 samen met Jan ten Hoopen (CDA) en Charlie Aptroot (VVD) een initiatiefwetsvoorstel in over ruimere formulering van het verbod om mededingingsafspraken te maken om zo de positie van leveranciers met een beperkt marktaandeel te versterken. Het maken van mededingingsafspraken wordt mogelijk bij een gezamenlijke marktaandeel tien in plaats van vijf procent. Het voorstel werd in 2010 aangenomen en verscheen in Staatsblad 2011, nr. 569. (31.531 )
  • Bracht in 2015 samen met Sharon Gesthuizen (SP) de initiatiefnota 'Arbeidsovereenkomsten Postmarkt' uit (34.136 )
  • Nam in 2016 de verdediging van Jacques Monasch over van een door hem en Agnes Mulder (CDA) ingediend initiatiefwetsvoorstel in over een uiterste betaaltermijn van zestig dagen voor grote ondernemingen. Het voorstel werd in 2017 aanvaard. (34.559 )
  • Diende in 2017 samen met Sharon Gesthuizen (SP) een initiatiefnota in over tolken en vertalers ('Een gelijk speelveld voor tolken en vertalers') (34.701 )

Wetenswaardigheden

uit de privésfeer
  • Haar voornaam 'Mei Li' betekent 'Mooi Oog'
  • Haar moeder heeft een Chinese vader
  • Groeide op in Arnhem en Indonesië
  • Woonde in Veldhoven in een Christelijke commune
  • Haar vader was onder meer eigenaar van een boekwinkel en later directeur van een ontwikkelingshulporganisatie. Haar moeder was verpleegkundige en grafisch ondernemer.

woonplaats
Amsterdam

Publicaties/bronnen

publicaties
  • "International cooperation between politics and practice: how Dutch Indonesian cooperation changed remarkably little after a diplomatic rupture" (disseratie, 2001)
  • "De informatiesamenleving, bij voorbeeld: hoe ICT inwerkt op de samenleving" (2002) (samen met Rick van der Ploeg)
  • "De digitale kloof wordt dieper: van ongelijkheid in bezit naar ongelijkheid in vaardigheden en gebruik van ICT" (2003) (samen met J.A.G.M. van Dijk)
  • "Empowerment: over laten en doen" (2004)
  • "Het arbeidersparadijs" (2006)
  • "Zeur niet. Enkele gedachtes over de vermeende strijd der generaties" (4e Pietje Bel-lezing, NRC Handelsblad)
  • "Politiek voor de leek. Een inside verslag van een outsider" (2011)
  • diverse artikelen in tijdschriften over onder meer informatie en overheid, alsmede over Indonesiüë

literatuur/documentatie
  • "'Ik moet altijd overal heel erg iets van vinden", Volkskrant Magazine, 30 september 2006
  • Marc Peeperkorn en Sheilla Sitalising, "'Misschien ben ik geen goede politicus'", "De Volkskrant", 29 december 2006
  • Pieter Verbeek, "Bekendheid is fijn, maar geen doel op zich", Staatscourant, 20 juli 2007
  • Arjan Visser, "'Het leven valt uiteindelijk altijd vreselijk mee'", Trouw, 30 juli 2011 (rubriek 'Tien geboden')

Uitgebreide versie

uitgebreide versie

In het digitale biografisch archief van PDC, partner van het Montesquieu Instituut, is een uitgebreide versie van deze pagina aanwezig met bijvoorbeeld partijpolitieke functies, maatschappelijke nevenfuncties, opleiding en wetenswaardigheden. Laat het ons weten als u daar belangstelling voor heeft.

Op bovenstaande tekst en gegevens zijn auteursrechten van PDC van toepassing; overname, in welke vorm dan ook, is zonder expliciete goedkeuring niet toegestaan. Ook de afbeeldingen zijn niet rechtenvrij.

De biografieën betreffen vooral de periode waarin iemand politiek en bestuurlijk actief is of was. PDC ontvangt graag gemotiveerde aanvullingen of correcties.